MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bir Köpeğin Burnu Sağlığı Hakkında Size Ne Anlatabilir?

28.07.2021 11:06:30

Bir köpeğin burnunu hissetmenin size sağlığı hakkında bilgi verebileceğini duymuş olabilirsiniz. Bir köpeğin sağlığı gerçekten burnun sıcaklığı ve nemi ile belirlenebilir mi? Soğuk ve ıslak bir burun, köpeğin sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Sıcak ve kuru bir burun hastalık belirtisi midir?

Gerçek şu ki: Bir köpeğin burnunun sıcaklığı veya nemi, mutlaka herhangi bir şeyin iyi bir göstergesi değildir.

Köpeğinizin Burnunun Kuruması

Köpekler yalayarak burunlarını soğuk ve ıslak tutarlar. Burundaki nem kokuları yoğunlaştırmaya yardımcı olur ve köpeklere kokuların hangi yönden geldiğini belirleme yeteneği verir.

Yeni uyanmış bir köpeğin kuru bir burnu olması normaldir. Bunun nedeni köpeğin uykusunda burnunu yalamamasıdır.

Bazen, bir köpeğin kuru veya sıcak burnu, uyuşukluk, kusma, ishal ve daha fazlası gibi diğer hastalık belirtilerine eşlik edebilir. Bu belirtiler, köpeğinizin burnunun nasıl hissettiğinden bağımsız olarak veterinerinizi aramak için yeterli sebeptir.

İnsanlar Neden Köpeğin Burnunun Önemli Olduğunu Düşünüyor?

"Köpek burnu" efsanesi uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor ve bazen köpek sahiplerini paniğe sokuyor.? Nasıl başladı? Birçok efsane gibi, bunun da kökeni kesin değildir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, köpek distemper adı verilen ölümcül virüsün yaygın olduğu bir zamanda başlamış olabileceğini düşünüyor. İlerlemiş distemper semptomlarından biri, burun ve ayak tabanlarının hiperkeratozudur (kalınlaşması). Distemper daha yaygın olduğunda, soğuk ve ıslak bir burun, köpeğin distemper olmadığının iyi bir işareti olarak kabul edildi. Köpeklerde distemper hala meydana gelse de, aşılar sayesinde günümüzde çok daha az yaygındır.

Ya Köpeğiniz Gerçekten Hastaysa?

Bütün bunlar söyleniyor, köpeğinizdeki herhangi bir hastalık belirtisini görmezden gelmemelisiniz. Eğer alışılmadık şekilde köpeğinizin burnunda sıcaklık hissederseniz, sıcaklığı kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Köpeğinizin ateşi varsa veya başka belirtiler gösteriyorsa veterinerinizi arayın.

Bir köpeğin burnunu etkileyebilecek ve anormal görünmesine neden olabilecek bazı tıbbi durumlar vardır. Bazıları diğerlerinden daha büyük Pemfigus foliaceous, bir köpeğin burnunun çok kuru ve çatlamasına neden olabilen ciddi bir dermatolojik durumdur. Bazen bir köpeğin burnu alerjilerden etkilenebilir kuruluk ve çatlamaya neden olabilir. Köpeklerin güneş yanığı alabileceğini unutmayın, burnu etkileyecek bir şey. Köpeğinizin burnunda, çoğu zararsız olan pigment değişiklikleri de olabilir. Ancak, köpeğinizin burnundaki bariz değişiklikleri göz ardı etmemelisiniz. Köpeğinizin burnundaki çatlaklar, kabuklar veya yaralar en kısa sürede veterineriniz tarafından kontrol edilmelidir. Ayrıca köpeğinizde burun akıntısı, hapşırma veya hırıltı varsa da veterinerinize başvurmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar