MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Salatalıktan Gerçekten Korkar mı?

17.09.2020 10:41:23

Bu tip videolar bir süre önce, fazlasıyla viral olup milyonlarca insan tarafından izlenerek, gülünüyordu. Öncelikle kedinizi salatalık ya da bu tip başka objelerle korkutmayın. Uyarımızı baştan yapalım ve araştırmacıların bizlerle paylaştıkları bilgilere geçelim.

Salatalık evet onları korkutur. Başka sebzelerden de korkabileceğini şahit olabilirsiniz. Eğlenceli gibi gözükse de onların psikolojik olarak fazlasıyla ürkmelerine ve stres altında kalmalarına neden olabilir.

Kedilerin Salatalığı Düşman Olarak Düşünmesi

Salatalık sadece bir sebze olsa da kedilerin gözünde onlara zarar verebilecek ve kendilerini savunmaları gerektiren bir durum olduğunu hissettirir. Araştırmalar neticesinde kedinin içgüdüsel olarak kendisine karşı ölümcül düzeyde bir avcı yani yılana benzetmesi olabileceğini fikrinde birleştiler. Yaşamları boyunca salatalıkla yan yana gelmeyen ya da ne olduğuna dair fikri olmayan kedilerin görünce irkilip şaşırmaları ve savunma moduna geçmeleri çok da şaşırtıcı olmamalıdır. Aynı şekilde başka sebze ya da meyvelerle denenen çalışmalarda patlıcan, hindistan cevizi ya da muza karşı da kedilerin benzer tepkiler verdiği görüldü. Bilinmeyen ve yabancı olan şeyden korku duyulması ve bize göre komik gelen görüntüler oluşması aslında son derece normal.

Onları Asla Korkutmayın!

Bu tip şakalar komik gelse de onların fiziksel ve zihinsel yapısı bizlerden çok farklı ilerlemektedir. Ona kalıcı duygusal hasarlar verebileceğiniz gibi fiziksel olarak da aşırı tepkileri sonrası kazalar yaşanmasına neden olabilir. Kendilerini evlerinde güvende hissetmeyeceklerinden ötürü anormal hareketler ve davranışlar sergilemesi de kaçınılmaz olabilir.

Onlara şaka yapmaya çalışırken travmatik duygular yaşamasına neden olmak istemiyorsanız bu tip viral olaylara en azından evcil dostlarınızı alet etmemeniz önemlidir. Onları korkutmamak, strese sokmamak ve yaşam alanlarından kendilerini tehdit altında hissettirmemek oldukça önemlidir.

Kediler Daha İlginç Şeylerden de Korkabilir

Kediler her ne kadar meraklı, araştırmacı ve cesaretli görünseler de sebze ve meyvelerden bağımsız birçok farklı nesne ve sesten de irkilip korkabilirler.

Elektrikli Süpürge ve Çamaşır Makinesi: Ev içerisinde günlük olarak çalıştırdığınız bu cihazların sesi onları fazlasıyla ürkütüp bir yerlere saklanmaya iter. Zaman zaman onlara düşmanca bakıyor olsa da belirli bir süre sonra onların sesine alışması beklenebilir. Özellikle elektrikli süpürgeyi onun üstüne doğru tutarak onu korkutmaya çalışması iyice fobi haline dönüşmesine neden olabilir.

Havai Fişek, Gök Gürültüsü, Yıldırım: Kedilerin evden bağımsız dışarıda en çok korktukları seslerin başında gelmektedir. Yağmurlu ve bu tip doğa olaylarının olabileceği günlerde kapı ve pencereleri kapalı tutmaya özen gösterin. Gerekirse televizyonunuzun sesini biraz açarak dikkatini dışarıdan almaya çalışmanız ürkmesinin biraz önüne geçecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar