MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Tırmalama İhtiyacı Duyuyor?

16.09.2020 13:32:24

Kediler gıcıklık olsun diye ya da evdeki eşyalara kasıtlı zarar vermek için bu hareketi gerçekleştirmezler. Bu durum doğadaki en ufağından en yırtıcı büyük kedisine kadar onların ihtiyacıdır. İlk doğum yapan kedilerin tırnakları bıçak gibi batıcı ve keskinken zamanla onlar büyüdükçe tırnakları da yetişkin formunu almaya ve büyümeye başlayacaktır.

Tırmalama hareketi onlar için öncellikle kendi bölgelerini işaretleme aracıdır. Doğal bir yöntem olup ev kedileri de bu yola başvururlar. Fiziksel işaret olarak bu yöntemi kullanan kedilerin ayrıca hormonlarının desteği koku bırakmalarının da önü açılır.

Bu Durum Doğal Bir Aktivitedir

Yavru kedilerde sık görülen bu durumu asla ve asla engellememelisiniz. Aksine onu teşvik etmek onun rahatlaması açısında da elinizi güçlendirecektir. Fakat eşya, mobilya ya da halılarınızın da bundan zarar görmemesi adına onu başka şeylere yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu yönlendirme yavru aşamasında daha kolay olurken yetişkin kedilerin biraz zaman alabilir. Tırmalama bölgesi olan kedi oyuncakları ya da tırmalama tahtası bu aktivite açısından eşsiz kolaylık sağlamaktadır.

Çok farklı tırmalama tahta modelleri olduğu gibi halat ya da ağaç kabuğu kaplanmış olanları sıklıkla tercih edilmektedir. En sevdiği köşeye konumlandırmanız neticesinde onu bunu kullanması adına teşvik edin. Kedi nanesi ya da kedi nanesi spreyi bu aksesuarı onlar için daha da çekici hale getirebilir.

Tırnakları sadece törpülemek ya da sivriltmek dışında başka amaçları da bulunmaktadır. Çoğu kişinin görmesine rağmen gözden kaçırdığı diğer nokta ise onların vücutlarını açma ve germe olarak da bu hareketleri yapıyor olmalıdır. Eşyaları ya da halıları tırmalarken hem pati kaslarını hem de vücut kaslarına fazlasıyla yük bindirirler. Kedilerin belki de en sevdiği esneme-gerilme hareketleri içerisinde başı çeken bu hareket tırmalama yapmak istemeseler bile kendilerini rahatlatmak istedikleri için sağa sola tırnaklarını geçirmelerine sebep olur. Genelde kucağınıza aldığınız ve mutluluktan mayışan bir kedi uyandığında ya da yere inmek istediğinde bu harekete maruz kalmanıza sebep olabilir.

Tırnak Bakımlarını Atlamayın

Kullanılmadıkları zaman derinin içinde gizli duran bu tırnaklar belirli sürelerde uzayacaktır. Yürürken kendiliğinden dışarı çıkmaması ya da istemsiz başkalarına zarar vermemek adına istedikleri zaman ortaya çıkarabilecekleri bir kas yapısına sahiptir. Bahçe ya da dış gezintilere çıkmayan kedilerde belirli aralıkla tırnak kesimi önem arz etmektedir. Ev ortamında çok fazla tırnak çıkarmayan kedilerin doğal yollarla tırnaklarını kısaltmaları mümkün değildir.  Veteriner hekimlerden eğer acemiyseniz ilk birkaç sefer bu konuda hizmet ve destek alabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar