MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Emzirme Dönemi ve Anne Sütünün Faydaları

16.09.2020 11:36:08

Köpeklerde doğum sonrası döneme geldiniz ve asıl sıkıntılı süreç şimdi başlıyor. Annenin sağlığı, yavruların sağlığı ve gelişim süreci esnasındaki ilk 2-3 aylık zaman oldukça zorlu ve yorucu olabiliyor. Sokakta, barınakta köpeklerin kendi başlarına doğum yaptıkları ya da yavrularını bir şekilde büyüttüklerini düşünseniz de anne köpeğin sağlığı ve yavru köpeklerin en azından yarısının yaşam şansı fazlasıyla düşük oluyor. Yeteri kadar anne köpeğin, yavrularını besleyememesi ve kendinin de bakımsızlıktan güçsüz düşmesi, sadece baskın ve sağlıklı düşünülen yavruların hayatta kalmasına yetiyor.

Olası bir doğum durumuna hazırlıklı olmak, anne köpeğinizin ve yavrucuklarınızın anne sütünün onların sağlığı konusunda ne kadar etkili ve koruyucu olduğunu anlamak bilhassa biz köpek sahipleri açısından oldukça önemlidir.

Köpeklerin Emzirme Süresinde Değişkenlikler Görülebilir

Genelde köpek sahipleri yeni doğmuş yavrularını sütten keserken aceleci olabiliyor. Yavruların arasında da rekabet olduğunu göz ardı etmeyin. Bazı yavruların yeni doğum süresini çok daha çabuk ve beslenerek aşabilirken bazılarının süt emmeye ve akabinde takviye beslenmeye ihtiyacı olabiliyor. 7-8 yavru doğuran bir anne köpeğin 2-3 tane yavrusunun sütten kesilebileceği görülebilirken diğerlerinin hala anne sütüne ihtiyacı olabileceğini gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Mini ırk köpeklerde süt emme süresi 5-6 hafta sürebilirken daha büyük ırk köpeklerde bu süre 2 ay geçebiliyor. Dışkılarının katılığına bakarak, yavruların arasındaki vücut ölçülerine bakarak bu durumu çok rahat anlayabilirsiniz. Süt emmenin yanında, yavruların daha sosyal ve diğer canlılara karşı evcil olması için anne ile ne kadar fazla süre geçirirse daha yardımcı olacağını unutmamakta da fayda var.

Anne Sütünün Köpeklerin Gelişimindeki Faydası

Anne sütüyle büyümüş yavru köpekler ileride de sağlıklı bir yaşama sahip olacaklardır. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ve oturması aşamasında anne sütündeki antikorlar aşı görevi görmektedir. Yavruların bakterilere karşı direnç göstermesi de yeteri kadar anne sütü almış köpeklerde oluşabilecek bir durumdur. Anne sütü, verdiği mikrop öldürücü ve antikorla yavrunun hem doğduktan sonra hem de yaşamında yetişkin bir köpek olduğunda çok daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Doğal Yöntemle Annenin, Yavrularını Korumaya Alması

Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum doğumdaki sonra ilk günde yapılan emzirmede ortaya çıkar. Tam olarak süt denmese de yavruları koruyucu bir sıvıdır. Son derece zengin koruyucular içeren bu sıvı daha anne karnından yeni çıkmış köpeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek olur. Enfeksiyon ishal ve bağırsak enfeksiyonunu azaltır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar