MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Onlara Seslenildiğinde Anlayabiliyor Mu?

15.06.2020 11:11:01

Kedilerimize genel olarak cinsiyetine ve duruşlarına göre güzel isimler bulup o şekilde seslenmeye çalışıyoruz. Kedilerin buna verdikleri tepkilerin ne kadar ses ya da hitap şekline bağlı olduğunu biliyorsunuz? Gerçekten ismiyle seslenince bizlere karşılık veriyorlar mı?

Köpekler kadar eğitime yanıt veren ve çıkarı olmadığı durumlarda yüzünüze bile bakmayan kedilerin aslında bilimsel bir makalede yayımlanan raporu doğrultusunda evcil kedilerin yani ev ortamında yaşayan kedilerin isimlerini ayırt edebildikleri ortaya çıkmış. Makalenin devamında ise çok şaşırtıcı bilgiler veriliyor. İşin aslında kediler de köpekler kadar öğrenme konusunda başarılı olsa da insanlara bu konuda ne kadar iyi olduklarını göstermek istemiyorlar. Kedilerin başına buyruk ve bencil tavırları da buradan geliyor olsa gerek.

Yapılan ufak deneysel çalışma sayesinde kedilerin aşina oldukları isimlerine karşı kulak kabartma ve başlarını çevirdiklerini gösterdi. Bristol Üniversitesinden John Bradshaw, alışkanlıklar üzerinden bilinen bir tekniği kullanırken bu konuda çok da gerçekçi çalışma Tokyo Üniversitesinden geldi.  Evcil kedisi olan 11 evin ziyareti sonucunda kedilere aynı tonda ve uzunlukta 4 farklı isim ile seslenildi. Kedilerin kendi alışkan oldukları isimlere Her isimde dikkat ettiklerini gösteren hareketlerde bulunurken en sonda kendi isimleri söylendiklerini baş ve kulaklarını belirgin şekilde sesin olduğu yere dikkat kesildi. 11 kediden 9 tanesi bu çalışmada güzel bir istatistik kazanılmasını sağlarken bunun tesadüf olabileceğini düşünerek çalışmayı çok daha bilimsel dayanaklara oturtmak istediler.

İhtimal ve şansla bu işin bilimsel bir noktaya ulaşamayacağını bilen Saito ve arkadaşları, 4 farklı evde ve 5 ve üzeri kedi olacak şekilde deney tekrarlandı. Toplam 24 kedi üzerinde yapılan bu çalışmada 5 kelime kullanıldı. İlk 4 kelime gelen olarak duymaya alışkın oldukları isimler olurken son kullanılan kelime kendi isimleriydi. Toplam 24 kedi üzerinde yapılan bu deneyden 6 tanesi fiziksel tepkilerini azalttı. Çok kedili evde kendi aşina oldukları isimlere geri kalan kedilerin çok daha uyanık oldukları belirtildi. Bir diğer durum ise daha sonra yapılan tekrarda diğer 6 kedinin de gözle görülür ölçüde tepki verdiği saptandı. İsimlerin kendileri açısından bir öneme sahip olduğu ve herhangi bir ödül alabileceklerini düşündükleri için isimlerin kendileri için önem sağladığını fark ettiler. Özellikle beslenme ya da ödül sırasında isimlerine çok daha fazla tepki verdikleri görülüyor.

Bizlerin konuşma dilini kesin anladıklarını göstermeyen bu deney bunun aksine ses tonları takip ettiklerini ve ayrım yapabildiklerine dair güçlü tepkiler vermeleri açısından isimlerinin tanıyabildiklerini gösteriyor. O an ki durum, şartlar ve duygular kedinin işin ucunda bir şey elde edebileceğini de görmesi halinde tepki şiddeti çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Kaynak 1
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar