MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Nelerden Korkar? Kedileri Korkutan Şeyler Nelerdir?

31.08.2020 11:33:49

Kedilerde, tıpkı bizler gibi bir şeylerden korkabilirler. Biz insanların en korktuğu şeylerden tartışmasız karanlıktır. Kedilerin ise en çok korktukları şey ise nedendir bilinmez ama salatalıktır. Peki kediler neden salatalıktan korkar ve korktuğu başka şeylerde varmıdır.

Genlerinden midir bilinmez ama kendilerine oldukça güvenirler. Ancak buna karşın çok korkak ve ürkek canlılardır. Kedilerin korktukları bu şeyler size çok garip gelebilir. Öyle ise kedilerin bizi tebessüm ettiren bu korkularından en bilinenleri sizlerle paylaşalım.

Kediler Salatalıktan Neden Korkar

Kedilerin salatalıktan nasıl korktuğunu bir çok videoda görmüş olabilirsiniz. Kedilerin salatalığı gördüğü zaman bir hışımla havaya zıplayıp oraya buraya kaçıştığını izleyerek tebebbessüm etmişizdir. Ancak bazı evcil hayvan sahipleri eğlenmek maksadıyla salatalık veya başka şeylerle kedilerini korkutup, bunu bir eğlence olarak görmekte ancak kedileri böyle sürekli korkutarak onlarla bu şekilde eğlenilmek istenmesi, kedi psikolojisi açısından hiç hoş olmayabilir. Kedinizi sürekli böyle korkutmanız, kedinizde travmatik sonuçlar doğurabilir. Kedilerin salatalıktan neden korktukları merak konusu. Ancak kedinin salatalığı bir tehlike olarak algılayıp kendisinin gafil avlandığını düşünmesi, bu korkunun nedeni olduğu tahmin ediliyor.

Kediler Balondan Korkar Mı?

Kedilerin bir çoğunun balondan korktuğuda bilinmektedir. Havada süzülen ve tanımlayamadıkları bu cisimlere çok korkarak ve temkinli yaklaşma gereği duyarlar. Neticede anlam veremedikleri bir cisim. Balonu keşfetmeye ne olduğunu anlamaya çalıştıkları zaman ise keskin patileriyle bir seferde balonu patlatmaları sonucunda çıkan bu yüksek ses onların ödlerinin kopmasına yeter. Bu da balondan korkmalarının sebeplerinden biri olabilir.

Elektrikli Süpürge 

Süpürgenizi çalıştırdığınız zaman kedinizin yerinden fırlayarak kaçıp, bir köşeye saklandığına şahit olmuşsunuzdur. Süpürgenin çıkardığı yüksek sesten olacak ki sesi duyar duymaz kaçıp saklanırlar.

Saç Kurutma Makinesi

Elektirik süpürgesinde olduğu gibi, saç kurutma makinesini çalıştırdığınız zaman kedininiz adeta saklanacak bir delik arar. Bu sebepten ötürü kedinizin yanında bu cihazları kontrollü bir şekilde  çalıştırmanız kedinizin psikolojisi açısından faydalı olacaktır. Bu durumlardan yola çıkacak olursak kedilerin yüksek ve kulak tırmalayıcı bu seslerden hiç haz etmediklerini söyleyebiliriz.

Son Olarak Su

Kedilerin bir çok türü suyu sevmez. Sadece bir kaç kedi türü suyu sever, ki bunlarda sudan, suda vakit geçirmekten çok zevk alılar. Ama genel olarak kedi ırkı suyu sevmez. Sadece küçük kediler değil Aslan, Kaplan gibi büyük kedilerde sudan pek haz etmezler. Oldukça büyük ve güçlü bu hayvnaların sudan korkmaları, insanlar tarafından çok garipsenen bir durumdur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar