MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizi Basit Adımlarla Daha Sosyal Hale Getirin!

1.09.2020 10:27:52

Sadece evdeki bazı bireylerle anlaşması ve diğer hiçbir canlı ile ilgilenmemesi, yaşadığı sosyalleşme evresindeki eksikliğe bağlı olarak ve sizlerin yapabileceği birkaç dokunuşla oldukça sevgi dolu ve içten bir kedi haline gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Kediler her ne kadar kendi başlarına hareket etmeye ve kısıtlanmaya gelmeseler de başka kediler ve misafirlerinizle de uyumlu hale gelebilir.

Yabancılar ve başka kedilerle kaynaşamamasının temel nedeni sosyalleşme konusunda gelişiminde bu duyguyu tam olarak anlayıp, kafasında oturtamamasıdır. Gerekli etkileşimi alamamış kediler ileride çok daha başına buyruk ve etrafında tanımadığı kimseye tahammül edememektedir. Bu da onu ne kadar sevgili dolu ve güzel bir kedi olsa da zaman zaman saldırgan bir karaktere sahip olduğunu düşünmenize neden olabilir. Bu durumu yumuşatmak ve evcil dostunuzun çok daha sakin mizacını öne çıkarmak için aşağıdaki adımları yavaş yavaş uygulayabilirsiniz.

Güvende Olduğunu Ona Her Zaman Hissettirin

Kedilerde her türlü eğitim ya da sosyal davranışlarını oturtma aşamasında güvenini kazanmanız ve onun kendini güvenli bir alanda hissetmesi birçok sıkıntılı durumu çözmektedir. Bu durum sadece kişisel olarak siz ya da diğer aile bireyleriyle arasındaki güven değil mama yediği yerden, yatıp uyuduğu yaşam alanındaki bölgeye kadar kendini güvende ve huzurlu hissetmesine dayanmaktadır.

Onu sevmek ve bol bol okşamak, oyun oynayarak vakit geçirmek, normal bir insanla konuşur gibi ona sevgi dolu ses tonunuzla hitap etmek fazlasıyla güvende hissetmesine yetecektir. Kedinizi gözlemlemek ve karakterine uygun davranmak da siz sahiplerine düşmektedir. Her kedinin ilgi ihtiyacı ve verebileceği tepki karakterine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kedinizi güvende hissetmesine yardımcı olurken çok da sıkılmasına neden olmayın.

Baskı Yapmaktan Kaçının

Kediler yabancı bir ses ya da görüntü gördüğü anda kendisini güvende hissedebileceği bir alana saklama ihtiyacı hissedebilir. Sosyal seviyesi düşük kedilerde çok sık görülen bu duruma karşı kedinizi zorla ortaya çıkarmaya çalışmak ya da sözlü şiddet göstermek onun çok daha ürkek tavır takınmasına neden olabilir. Kediler her ne kadar tek başlarına takılmaya ve sosyallikten uzak bir hayata ömür boyu tamam deseler de her zaman yenildikleri merak duygusunun ağır basacağı bilinmelidir. Bu meraklı dostlarımız bölgesine giren kişinin kim olduğuna dair keşfe kesinlikle çıkacaktır. Yavaş yavaş diğer insanlara alışması zaman sürecek olsa da güvende ve baskı altında olmayan kedi, misafirleri tanımak için atılım gösterecektir.

Son Seviye: Onu Dışarıda Gezdirin

Yabancılardan saklanmayan ve korkusunu yenmiş kedilerin sosyalleşme seviyesini bir adım daha ileriye götürmek için yapabileceğiniz en büyük aktivite onu güvenli bir bölgede dolaştırmanız olacaktır. Ayrıca farklı bölgeleri görmek, kokularla tanışmak, yeni insanlar ve hayvanlar görmek, kedinizin sosyalleşme konusunda basit olmasa da en son ve zor seviyeden geçtiğini gösterecektir.

Daha önce bu konu hakkındaki detaylı yazımızda kedileri dışarıda gezdirmek için neler yapılabileceğine dair ipuçlarını sizlerle paylaşmıştık.

 

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar