MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Tüy Döker? Tüy Döküm Sebepleri Neler?

13.09.2019 15:19:03

Zaman zaman Kediler Neden Tüy Döker? Kedilerin tüy dökmesinin pek çok farklı nedeni olabilir. Özellikle dönem dönem artan tüy dökme oranları beslenme, mevsimsel nedenler, hastalıklar, stres veya hormon değişiklikleri bu durumun başlıca sebepleri olabilir.

Evde kedi besleyenler kediler neden tüy döker? Sorusunu her zaman merak etmiştir.  Beslediğiniz kedinin tüylü bir kedi olması bu sorunu daha sık yaşamanıza neden olabilir. Sağlıklı bir şekilde beslenmemesi veya hastalıklar zaman zaman tüylerinin daha fazla dökülmesine neden olabilir.

Dengesiz Beslenme

Kedilerin yeterli şekilde beslenmemesi tüy dökülmelerinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Hatalı beslenme çoğu zaman aşırı protein alınmasını sağlarken mineral ve vitaminin eksik kalması dengesiz bir şekilde beslenilmesine neden olabilir. Bu nedenle kedilerdeki tüy dökülme oranı daha da artabilir.

Özellikle Ankara kedisi tüy döker mi? Merak edenler bu konuda kendilerini dengesiz ve yetersiz şekilde beslenmeleri durumunda bu sorun ile karşı karşıya kalabilirler. 10 günde bir kedinizin haşlanmış bir yumurta yemesi tüy dökülme oranının azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Van kedisi tüy döker mi? Diye düşünenler kedilerini doğru şekilde beslenmeleri durumunda tüy dökme sorunuyla karşılaşmaktan kurtulabilirler.

Kedilerin sofra yemeğiyle beslenmesi veya bozuk gıdaların verilmesi tüy dökme oranının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle daha dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir.

Mevsim Geçişlerinden Dolayı Oluşan Dökülmeler

Özellikle mevsimler arasında yaşanan geçişler kedilerle tüy dökülmesine neden olabilir. Bu durumda kedilerde mevsimsel tüy dökülmesi ne kadar sürer merak edenler bu süreç türe göre değişebilir. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında yaşanabilecek olan yoğun dökülme durumunda daha dikkatli hareket edilmesi gerekir. Kış aylarında kedilerin üşümemesi için tüyleri kalınlaşmaktadır. Bu durum bahar ayına geçişlerde kalınlaşan tüylerin dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar ayları kedilerin tüy dökme mevsimi olarak düşünülebilir.

Sonbahar aylarında kışa hazırlık için kedilerin kısa tüyleri dökülerek yerine daha uzun tüyleri çıkmaktadır. Bu durum tüy dökülmesi sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Yoğun tüy dökülmesi durumunda kedi tüy dökülmesi için mama kullanımı etkili olabilir.

Hastalıklardan Oluşan Dökülmeler

Kedilerde çoğu zaman parazit veya mantar gibi hastalıklar tüy dökülmesinin artmasına neden olabilir. Bu durumda özellikle kedilerin gerekli kontrollerin sağlanması gerekir. Yoğun şekilde yaşanan dökülmeler psikolojik olarak kedinizin etkilenmiş olması durumundan da kaynaklanabilir. Bu nedenle veterinere götürülmesi gerekmektedir. Bu sayede kedinin tüy dökmemesi için tablet kullanılması veya hastalıkları iyileştirilmesi sağlanabilir.

Özellikle bölgesel olarak yaşanan dökülmeler ve deride oluşan kızarıklıklar görülmesi durumunda en kısa süre içerisinde veterinere danışılması önemlidir. Zaman zaman kedilerde bölgesel tüy dökülmesi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Hormon Değişimleri

Kedilerde hamilelik dönemi gibi hormonların değişmesine neden olan dönemlerde tüy dökülmesi oranı artabilir. Bu nedenle özellikle bu dönemde daha dikkatli hareket edilmesi gerekir. Çoğu zaman kedilerin tüy dökmemesi için pek çok farklı yöntem düşünülebilir.

Stres Nedeniyle Tüy Dökülmesi

Kedilerde çoğunlukla stres tüh dökülmesinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kedilerde tüy dökülmesi nasıl önlenir? Diye düşünenler kedilerini stresten uzak tutmaları gerekir. Çoğu zaman evcil hayvanların tüylerini kesmek onlar için büyük stres yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle daha dikkatli hareket edilmesi gerekiyor. Yoğun şekilde yaşanan tüy dökülmelerine karşı kedilerde tüy dökülmesi tedavisi uygulanabilir. Tedavi uygulanabilmesi için öncelikle sorunun kaynağının belirlenmesi gerekir.

Bu konu hakkındaki videomuz!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar