MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bulldog Köpeği Özellikleri ve Bakımı

13.09.2019 10:02:57

Bulldog hakkında üst dudakları sarkık ve alt çene dışarı çıkıktır. Gözler yuvarlak, birbirinden ayrık ve koyu renktedir. Kulaklar küçük, ince ve gül biçimindedir. Kuyrukları kısadır ve aşağıda taşınır. Geçmişten günümüze insanların büyük oranda hayvan sevgisini şekillendiren köpekler, her zaman insanlarla dost olarak yaşayabilmiştir. Kısa bacakları ve kaslı vücutları nedeniyle paytak yürüyen bu ırkın köpekleri oldukça korkulmayacak cinstendir. Birçok farklı türde olan köpeklere, daha çok koruma görevi verilse de bazıları ise toplumun arasında süs köpeği olarak da adlandırılan koruma görevi olmayan köpeklerdir. İnsanlara çoğu zaman dost olan köpek türlerinden birisi de bulldog cinsi köpeklerdir. Boylarından dolayı diğer köpek türleriyle karşılaştırıldıklarında bulldog köpekleri, aynı boydaki köpek türlerinin çoğundan daha ağır gelmektedir.

Bulldog Türleri

Bulldog köpeklerinin birçok türü bulunmaktadır. Bu türleri sayacak olursak, Amerikan bulldog, İngiliz bulldog ve Fransız bulldogları’dır. 1900’lü yılların başlarında, bu köpekler birbirleri ile çiftleştirilmiş ve bu sayede farklı bulldog türleri elde edilmiştir. Tehdit edici görüntülerini koruyan bu köpekler zamanla iyi huylu, sadık ve evcil birer köpek olmuşlardır. Kafalarının büyük olmasından dolayı yavrularının doğumları zor gerçekleşmektedir. Kafasına göre ufak gözleri bulunan bulldog köpeklerinin yanakları aşağıya sarkık durumdadır. Genellikle sezaryen ile doğarlar. Ayrıca dişilerin çoğu kısırdır.

Bulldog Köpek Eğitimi

  • Bu cins köpeklerin eğitimini sağlayabilmek için sıkı bir eğitim gereklidir.
  • Uygun ses tonuyla konuşmak Fransız Bulldogların eğitimi daha kolay olur.
  • İnatçı olduklarından eğitimi biraz zaman alabilir ancak basit hareketleri kısa zamanda öğrenebilirler.
  • Diğer köpek türlerinde olduğu gibi Bulldog köpek eğitimine de çok erken başlamak oldukça önemlidir.

Diğer köpek türlerine göre son derece ileri düzeyde hafızaya ve zekaya sahip olan Bulldog köpeklerinin aynı zamanda inatçılığı da ünlüdür. Bu yüzden eğer inatçılık devreye girerse eğitimi uzayabilir. Bu yüzden de eğitim süresince son derece sabırlı ve sakin olmanız eğitim sürecini kısaltacaktır. Yapıları gereği yorucu, yoğun, uzun süreli ve ağır antrenmanlara dayanamayan french Bulldog köpeklerine günlük olarak ve kısa eğitim programları uygulanmalıdır.

Bulldog Köpek Bakımı

Bulldog Köpeklerinin bakımı ise tüy döktükleri zaman plastik fırçayla taranmalıdır. Köpeklere özel losyonlardan kullanarak kuyruk ve yüz kıvrımlarına sürerek temizlikleri sağlanmalıdır. Hafif bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş macunu kullanılmalıdır. Bulldogların tüylerinin yapısı çok güzeldir. Derileri ise yumuşaktır ve aynı zamanda gevşektir. Düzenli olarak banyo yaptırılması gereken bulldog bakımı serin ve ya ılık iklime sahip yerlerde yapılmalıdır. Sıcak yerlerde yaşayamayan bu köpeklerin evlerde veya bahçeli ortamlarda yaşaması gerekmektedir. Sokak hayatına alışkın olmayan bu köpeklerin haftalık olarak tüylerinin temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kırışık deriye sahip olduklarından dolayı 3-4 günde bir nemli bir bezle derilerinin arasının fırçalanması gerekir. Gün içerisinde dışarıya gezmeye çıkarılabilir. Yeşillik alanlarda dolaştırıldığında da köpeğiniz çok memnun kalacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar