MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Her Yere Sürtünür? Ne Anlama Gelir?

7.01.2020 10:17:48

Kedilerin birçok garip hareketi artık bizlere normal gelmektedir. Normal gelmesine karşın ne anlama geldiklerini anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bugünkü konumuz sokak ya da ev kedileri fark etmeksizin kedilerin sürtünme alışkanlığı üzerine bahsetmek olacak. Kafalarını, çenelerini, vücutlarını eşyalara ve insanlara sürtünmekten çekinmezler. Sürtünmenin şekli, o an ki durum ve şartlar bunun ne anlama geldiğini anlamamız adına iyi bir gözlemci olmamız gerektiği bizlere göstermektedir.

Her kedinin farklı hareketler içerisinde farklı bölgesini size sürttüğüne dikkat etmişsinizdir. Kimi başından kuyruğuna kadar size sürtünürken kimisi sade yanağını size sürtmekle yetinebilir. Kedi dostlarımızın çene, kafa ve kuyruk bölgelerinde koku bezleri bulunmaktadır. Sürtünme eylemi o bölgeyi, eşyayı ya da kişiyi diğer kedilere karşı işaretleme metotlarından birisidir. Ayrıca farklı kedilere mesaj gönderme amaçlı bu doğal hareketi de gerçekleştirmektedir. Aslında bir bakıma siz onu değil, o sizi sahiplenip bunu kendince resmiyete döküyor denilebilir.

Karşılıksız Sevgi Beklentisi

İki kedi karşılaşmış ise genelde küçük cüsseli olan büyüğüne sürtünür. Büyük olan kedinin karşılık vermesi beklenmez. Aynısı insanlar ve kediler arasında da sıklıkla görünmektedir. Sokakta mama verdiğiniz bir kedinin size sürtünmesi hiçbir karşılık beklememesi ve sizin de iri ve cüsseli olup karşılık vermiyor olsanız dahi onlar için sorun teşkil etmeyecektir. Onlar sevgilerini ve memnuniyetlerini karşılıksız olarak göstermekten zaten keyif duymaktadırlar.

Kendilerini Ödüllendirirler

Muhtemelen sahiplerine sürtünmeyi kendilerine ödül sayarlar. Çünkü bu davranıştan bir beklentileri ya da çıkarları olsa elde edemediklerini hissetleri an bu hareketi bırakmaları gerekirdi. İnsanlarla iletişim yöntemi olarak böyle bir yol izleyen kediler ayrıca kendilerini ödüllendirmiş olmanın da mutluluğunu yaşıyorlar. Tabi ki bu alışkanlığı edinmeleri, yeni insanlarına alışmaları için özellikle belli bir süre geçmesi gerekiyor. Rastgele kedilerin her insana yaklaşmadığını da söyleyelim.

Eşyalara Kokularını Bırakırlar

Ürkek ve kendini aşamamış kediler genelde kapı kenarlarına, eşyalara sürtünmekle yetinmektedir. Tanımadıkları ve yabancı gördükleri kişilerin aksine onların çevrelerindeki eşyalara sürtünmeleri akıllıca ve tam bir kedi hareketidir. İnsanın çevresindeki hareketsiz ve ona zarar veremeyecek eşyaları vücutlarındaki koku bezleri yardımıyla kokusunu bırakmaktadır. Bu onların en iyi işaretleme biçimidir.

Sürtünmek Onlar İçin Tek Taraflı Dokunmaktır

Koku zaman içerisinde eşyalar ve elbiseler üzerinden onun etki alanını kabul ettirmesi adına bulaşmış olsa da sürünmek sadece onların kokularını etrafa yayma metotları değildir. Bazen dokunulmak ve sevilmek istemeleri son derece doğal bir davranıştır. Aksi taktirde sürekli bacaklarımıza dokunan, koku bırakma peşinde olan paranoyak canlılar olarak bilinmelerine yol açarlardı. Aynı onları okşama, sevme gibi bir davranışın karşılığı olarak düşünebiliriz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar