Yaş Döngülerine Göre Köpeklerin Beslenmesi

6.01.2020 12:54:35

Evcil dostlarımız bizim bir yerde hayat arkadaşlarımızdır. Ortalama sağlıklı bir köpeğin 10-15 yıl arası bir ömre sahip olduğu düşünüldüğünde onların bakımı ve beslenmesi, bizlerinde hayatında önemli bir yer tutacaktır. Yaşam evlerine göre ırk, cinsiyet, hamilelik durumu, kısırlaştırıldığı gibi durumları göz önüne alarak günlük ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğunu bilip, o yönde beslenme programları hazırlamanız uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmasının altında yatacak en temel husustur.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Her hayvanda olduğu gibi köpeklerde de yavruluk evresi beslenme açısından oldukça önemlidir. Onların gelişimleri, ileride çok daha sağlıklı olmaları için en dikkat edilmesi gereken kısım burasıdır. Hızlı büyürler ve günlük çok fazla enerji harcarlar. Köpeklerin ırkı, büyük ya da küçük ırk olması her ne kadar ilk baz alınması gereken etken faktörü olsa da tüm yavru köpeklerin kaliteli ve yüksek besin değerlerine sahip mamalarla beslenmesi şarttır. İlk 10 ay onlar için yavruluğun devam ettiği süredir. Orta ırk köpeklerde 12 ay, büyük ırklarda ise 12-16 aylık süreç onları hala yavru olarak nitelendirmemize neden olabilmektedir. İlk 1.5 ay anne sütü eğer imkan var ise 2 aya kadar bu devam ettirilmelidir. İlk 6 aylık sürede günlük enerji ihtiyacı kilosunun 2.5 katına yakındır. Irkı ve günlük fiziksel egzersizlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yetişkin Köpeklerde Beslenme

İçerik olarak yavru köpeklere nazaran aynı içeriklere sahip olmasına rağmen günlük ihtiyaçları biraz daha düşük olmalıdır. İdeal kilosunu korumak, günlük aktivitelerini göz önüne almak ve kaliteli besin değerlerine sahip mamalar kullanmak önemlidir. Egzersiz yapmayan ve az hareket eden köpeklerin normal beslenmelere nazaran %20 oranında daha az yemeleri uygun olacaktır. Bu tip durumlarda önerilen mama miktarları, satın aldığınız mamanın arkasında yazmaktadır. Bunu baz alabilirsiniz. Ayrıca hamile dişi köpeklerde beslenme ihtiyacı artabilmektedir. Emziren ve yavruları olan köpekler içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Öğün olarak besleme yerine mama kabının her daim dolu olması ve acıktıkça kendisinin beslenmesini ayarlama en uygun hareket olacaktır. Yavru köpek mamalarının besin değerinin çok yüksek olması bu süre zarfında bu tip mama tercih etmenizde olumlu bir hareket olmakla birlikte eğer bulma imkânınız var ise hamile ve emziren köpekler için hazırlanmış mama markalarını tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Köpeklerde Beslenme

Kısırlaştırma işlemi köpekler için oldukça sağlıklı bir durumdur. Ortalık başı boş yaşam mücadelesi vermesi gereken yavru köpeklerin ihtimalini ortadan kaldırırken, köpeklerin üreme sistemlerine bağlı çıkması muhtemelen hastalıkların da önüne geçebilirsiniz. Sebepsiz yere üzerinde stres birikmesi ve agresif tavırların büyük bir kısmı üzerlerinden kalkmaktadır. Fakat buna bağlı olarak fiziksel hareket seviyelerinin düşmesi, eğer yüksek besin içerikli mama kullanıldığı taktirde obezite ve buna bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkmasında birincil sebep olabilmektedir. Önerilen mama miktarının üzerinde besleme yapılmamalı, egzersiz programlarını atlamadan günlük hareket edebileceği seviyeyi korumalısınız. Onun tembelliğe alışması ve kendini yemeğe vermesi sağlıksız yaşlanmasına neden olacaktır. Lif oranı yüksek besinler enerji seviyesini düşürmektedir. Ayrıca beslenme sonrası tokluk hissiyatları yüksek olur. Karbonhidrat seviyesinin kontrolü de kilo almanın önüne geçmekte olup, doğru oranda kullanılmaları köpeklerinizin sağlıklı beslenmesinde yardımcı olacaktır.

Yaşlı Köpeklerde Beslenme

İnsanlarda olduğu gibi yaşlılığa bağlı olarak, kemik ve kas kütlesinde azalmalar beklenmektedir. Buna uygun mamalar ve besin programı uygulamak önemlidir. Kas kaybının önüne geçmek, ihtiyacı olan enerji kaynağını sağlamak gereklidir. İhtiyaçları olan makro besinlerin satın alacağınız mamada bulunmasına dikkat edilmelidir. Fiziksel hareketleri ve egzersiz seviyeleri oldukça az olduğundan kilo alma eğilimleri yüksektir. Evcil dostlarımızın doğasına uygun, kaliteli protein değerlerine sahip, lif ve antioksidanlar içeren hazır kuru mamaların içeriğini kontrol etmek, gelişi güzel fiyat bazlı mama alış verişi yapmamak, bilinçli bir köpek sahibi olmak bizim görevlerimiz içerisindedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar