MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pomeranian Köpek Irkı Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

7.01.2020 12:58:07

Sosyal medya ve ışıltılı magazin dünyasında sıkça karşınıza çıkan Pomeranian Boo köpek ırkı günümüzde biraz statü göstergesi olması kimi insanlarca bu tatlı köpeğin itici hale gelmesine neden olmaktadır. Pomerenya’nın Prusya bölgesinde ortaya çıkarılan bu köpek ırkı daha sonra tüm dünya tarafından sevilerek popüler hale getirilmiştir.

Pomeranian Köpek Tarihi

Tarihçilere göre Alman Spitz köpeğinin bir çeşididir. Şu an ki görünümlerinin aksine ataları oldukça iri 15-30kg civarındadırlar. Bu köpekler bekçilik ve koruma amaçlı yetiştirilmiştiler. İngiltere Kraçilesi 1800’lü yıllarında sonlarında, İtalya’da bu köpek ırkına hayranlık beslemesi sebebiyle ülkesine götürmüş, kısa sürede ülkede ve Avrupa’da tanınan bir ırk haline getirilmesinde adım atmıştır. Şu an ki süs köpeği boyutuna gelmeleri zamanla taşınan gen havuzu ve süreç sonrası olmuştur.

Pomeranian Köpeği Karakteri

Karakterlerinin kimine göre iyi kimine göre ise kötü gelen kısımlarından birisi ilgiyi üstünde bulundurmayı çok sevmesidir. Ama sevecen ve sadakatli bir köpek ırkı olması herkesle çok kolay anlaşması karakteristik özellikleri içerisinde en göze çarpanlarıdır. Başına buyruk hareket etmeyi çok sevmesi, eğitimlerinin aksatmadan yavru iken sürdürülmesini zorunlu kılmaktadır. Karakter olarak ırkının boyutlarına bakmaksızın her köpeğe kafa tutabilmektedir. Dışarıda gezmelerde tasmasını sıkı tutmalı ve gözünüzü onun üstünde ayırmamalısınız. Yalnız kalmaları ya da kontrolü kaybetmeniz yaralanmalarına neden olabilir. Meraklı, hareketli ve enerjik köpeklerlerdir. Oyun oynamaktan asla bıkmazlar. Bu hiperaktiflikleri çocuklara istemsiz de olsa zarar verebilmektedir. Bu köpek ırkı ile bebek ve çocukları göz önünüzde bulundurmanızda fayda vardır. Kıskanç yapıları ve sahiplerini başkalarıyla paylaşamamasına neden olmaktadır. Kucak durmayı seven bu köpek ırkı, kolay eğitilebilir ve yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

Pomeranian Köpeği Fiziksel Özellikleri

Dik kulaklı, koyu renk burunlarıyla oldukça dikkat çekici bir yüz hattına sahiptir. Kabarık tüyleri çift katman olabilmektedir. Yetişkin olanları 22cm’ye kadar uzayabilmektedir. Gözleri koyu ve parlak, badem şeklindedir. Kafa ve bacak tüyleri diğer kısımlardaki tüylerden daha kısadır. Kafaları vücutlarıyla dengeli olarak yapısını oluşturmaktadır. Irka özel bir renk olmamakla beraber her renk görünmesi mümkün olabilir. Beyaz, kahverengi ve turuncu tonları günümüzde bilinen ve yaygın olarak karşılaşabileceğiniz Pomeranian renkleri arasında gösterilebilir. Ağırlıkları 2-3.5kg arasında değişkenlik gösterebilir.

Pomeranian Köpeği Sağlığı ve Bakımı

Sağlıklı bir Pom köpeği 12-18 sene arasında yaşamaktadır. Uzun ve çift katmanlı tüylerinin en azından haftalık olarak bakımının sağlanması önemlidir. Mama konusunda oldukça seçici olan bu canlılar sizinle bu konuda inatlaşabilir. Evcil dostunuzu besleme konusunda biraz hassas olmanız tüm sorunu ortadan kaldıracaktır. Küçük ırk olmasının yanında ırkın da bakımının ekstra şeyler istememesi ve hepsinin yanında apartman yaşantısına kolaylıkla adapte olabilmesi bu köpek ırkını popüler hale getirmiştir. Hareketli ve enerjik canlılar olmasından mütevellit, daire içerisinde beslenen köpeklerin, hareket alanlarının geniş olacak şekilde odaların dizayn edilmesi önemlidir. Ayrıca günlük egzersizlerin de iyi ayarlanması onun depresyona girmemesi ve aşırı kilo alımının önüne geçilmesi açısından önemli olacaktır. Tırnak bakımı da bu oyuncu köpeklerin zarar görmemesi ve canlarının acımaması adına rutin halinde kesilmelidir. Ufak ırk olması, dışarıdaki egzersiz ve yürüyüşlerinizde ekstra dikkat olmanızı, güvenlik ve tehlikelere karşı köpeğinizi korumanızın yanında başka hayvanlardan gelebilecek saldırılara karşı evcil dostunuza göz kulak olmanızı gerektirmektedir.

Genelde safkan köpek ırkları birçok genetik rahatsızlığı taşıyabilmektedir. Araştırmalar sonucunda bu ırk üzerinde belli başlı bazı rahatsızlıkların görülmesine rağmen, bu tip köpek ırklarına nazaran sağlıklı bir köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Kalp rahatsızlıkları, diz kapağı, epilepsi, hipofiz cücelik, göz ve genç yaşlarda diş kaybı görülebilir. Onun günlük ihtiyaçlarının yanında kaliteli mama ve düzenli veteriner kontrollerini sağladığınız taktirde uzun yıllar problem yaşamadan yanınızda mutlu mesut bir ömür sürmesi beklenebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar