MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Kıskanç mıdır? Kedilerde Kıskançlık Belirtileri Nelerdir?

28.06.2022 12:17:59

Her kedi dostumuzun kendine has bir karakteri vardır. Bu minik dostlarımızın ne kadar karakterli olduğunu gösterir. Karşılaşmış oldukları her durum karşısında birbirinden farklı davranışlar sergilerler. Ayrıca, bu davranışlar biz hayvanseverlere de aşina gelebilmektedir. Bunun yanında sergilemiş olduklarında dikkatimizi son derece çeken davranışlardan birisi de kıskançlıktır. Yani, bizim kıskançlık olarak tanımladığımız davranışlar sergilemiş oldukları bilinir. Birçok hayvansever hem kedi dostlarında hem de köpek dostlarında insani ifade ve duyguları atfeder. Fakat, hayvan dostlarımız duygularını bizim gibi ifade edemez ve bizler kadar karmaşık duygular hissedemezler. Bu durumda kedi dostlarımızın ne düşündüğü, psikolojisi ya da ne hissettiği ile ilgili kesin bir ifade belirtemeyiz. Yine de insanların "kıskançlık" olarak tanımladığı duyguları ifade eden durumun kedi dostlarımızın sosyal hakimiyet kurma, bölgecilik gibi davranışlarına atfedebiliriz. Sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde "kediler kıskanç mıdır?" sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Kedi Dostlarımız Kıskanç mıdır?

Minik kedilerimizin psikolojisi, bizler tarafından çok net anlaşılamaz. Bununla beraber, doğal olarak can dostlarımızın davranışlarına anlam vermemiz de zorlaşır. Bu davranışları belirli kalıplarda işleyebilmek pek mümkün değildir. Kedi dostlarımızda kıskançlık konusu zihinleri meşgul etmeye ve insanları Google'da bu konuyu aramaya itiyor. Bazen öyle bir an oluyor ki kedi dostlarımızın oyuncağını, alanını ya da bizi kıskandığına tam olarak emin olabiliyoruz. Bunun yanında, insan davranışlarını hayvanlara atfetmenin doğru bir yanı olmadığının da farkındayız. Hayvanlar davranışları konusunda uzman kişiler, kedi dostlarımızın bizlerdeki gibi kıskançlık yaşamadığı ile alakalı hemfikir düşüncelere sahipler. Bizlere kıskançlık olarak gelen bu davranışlara tam olarak "sağlıksız psikoloji" olarak nitelendiriyorlar.

Kedilerde Kıskançlık Belirtileri Nedir?

Kedi dostlarımızda kıskançlık benzeri davranışları ifade edebilen birçok değişik belirtiden bahsedilebiliyor. Kedi dostlarımızdaki kıskançlık belirtilerini sıralayacak olursak ise;

  • Kedilerde ısırma,
  • Kedilerde tıslama,
  • Kedilerde tırmalama,
  • Kedilerde mobilya ve eşyalara zarar verme,
  • Bölge işaretleme gibi belirtilerden bahsedebiliriz.

Kedilerin Kıskançlığı Nasıl Geçer?

Kedi dostlarımızda kıskançlık duygusunu belirten davranışların yönetimi kolay değildir. Bunun ana sebebi ise onların duygularını tam olarak çözemiyor oluşumuzdur. Ayrıca, böyle bir durumla karşılaştığınızda yapılacak ilk şey onlarda bu davranışı tetikleyen nesne, kişi ya da olay ile ilgili veri toplamaktır. 

Kedi dostlarımızda kıskançlık davranışını daha da azaltmak ya da önlemek istiyorsanız tamamen ona vakit ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında kedi oyuncakları ile onların dikkatini çekebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde "kediler kıskanç mıdır?" sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar