Kediler Kendini Neden Bu Kadar Çok Yalıyor?

3.10.2019 18:20:46

Kişisel hijyen denildiği zaman akla gelen ilk hayvan kedidir. Kediler kendini tımar ederken buna yardımcı olarak aletlerle doğal olarak donatılmıştır. Kendilerini yalayabilecekleri papilla adı verilen küçük dikenlerden oluşan bir dil, tükürükle nemlendirdikleri ve sert bir bez olarak kullandıkları patiler, sert döküntüleri kazımak için dişler. Anneler doğumdan sonra yavrularını yalarlar. Onları temizlemeye, idrarve dışkı salmaya ve onları rahatlatmaya teşvik etmeye başlarlar. Kediler biraz büyükten sonra bu işi kendi yaparlar. Ön pençelerinin iç kısımlarını yalar ve sonra dille yalaması zor olan bölgelere sürterler, yüzleri ve kulak çevreleri gibi.

Bunların dışında kedierin kendilerinin tımar etmesinin 6 sebebi vardır.

1.Temizleme:

Kediler toz, vücutlarına saplanmış bitki materyallerini temizlemekle kalmazlar. Aynı zamanda avcı oldukları için avlarını onlardan haberdar edecek kokuları da gizlerler. Bu da yiyecek artıklarının(taze yakalanmış fare ya da böcekler gibi) kürklerinden temizlenmesi anlamına gelir. Ayrıca insanlar onu sevdikten sonra da kokuları değiştiği için, bundan sonra kendilerini yalarlar.

2.Cilt ve Kürk Sağlığı:

Kendilerini yalamak, cildinin salgıladığı doğal yağları kürkün içine ve etrafına eşit bir şekilde hareket ettirerek daha parlak ve iyi durumda olmasını sağlar. Bu yağlar ayrıca kedileri neme ve aşırı soğuğa karşı korur.

3.Arkadaşlık:

Kediler 5 haftalık olduklarında birbirlerini tımar etmeye başlar. Bazen bu hareket yetişkinliğe kadar devam eder. Kediler arasında arkadaşlık simgesidir.

4.Gevşeme:

Muhtemelen kedinin tezgah gibi bir yerden düştükten sonra kendini yaladığını görmüşsünüzdür. Buna yer değiştirme davranışı denir ve stresi azaltır.

5.Soğutma:

Pençelerinde ter bezleri  olsa bile kediler hava çok sıcak olduğunda bizim gibi terlemezler. Kürklerini tükürük ile nemlendirirler. Bu da kendilerini serinletmelerine yardımcı olur.

6. Yaraları İyileştirmek:

Kedilerin tükürüklerine antiseptik maddeler vardır. Bu yüzden yaralarını temizledikleri zaman iyileşme sürecini hızlandırabilirler. Bu yüzden de kedilerin tükürüklerinin çok temiz olduğu söylenir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar