MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dünyayı Paylaştığımız Dostlarımızın Günü Kutlu Olsun!

4.10.2019 10:00:30

Her sene 4 Ekim günü dünyamızı paylaştığımız sevimli dostlarımızın, günü olarak kutlanıyor. Öncelikle bu anlamlı günün tek bir günle kalmaması ciddi manada ümidimizdir.
Hayvanseverler ilk kez İngiltere'de 1822 yıllarında hayvanları korumak, onların daha iyi koşullarda korunmasını ve beslenmesini sağlamak ve insanların hayvanlara iyi davranmasını sağlayabilmek adına Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. İlerleyen tarihlerde ise 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaya başlandı. 

Türkiye'de 1908 Yılında Kuruldu

Ülkemizde ise Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlar dernekler birleşti ve Hollanda'nın başkenti Lahey semtinde Dünya Hayvanları Koruma Günü Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında ise Floransa'da toplanan bu federasyon, dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvanları korumak ve dikkat çekmek amacıyla 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Günü ilan ettiler.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nün Amacı Nedir?

Dünyamızda insanlardan başka diğer canlıların olduğunu anlayabilmek, yaşam haklarına saygı duymak ve onların yaşam alanlarına müdahale etmemektir. Evlerimizde beslediğimiz sevimli dostlarımızı ise koruyup kollamak, merhametli davranmak ve iyi koşullarda hayatlarını sürdürüp sağlıklı besinlerle beslenmelerini sağlamak konusunda farkındalık yaratmaktır.

?

UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi

 1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
 2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez.Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.
 3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
 4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
 5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
 6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
 7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
 8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
 9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
 10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
 11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
 12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.
 13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
 14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır.Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar