MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler İple Neden Oynamamalı? İşte Sebepleri...

10.11.2021 10:35:25

Kedi dostlarımızın, buldukları her eşya ile oyun oynayabileceği gerçeğini göz ardı etmek oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Kedilerin ipliklere olan zaafı, görmezden gelmek olmaz. Kedilerin yüne olan zaafı da yıllardır deneyimlediğimiz bir husus. Aralarındaki bu mükemmel aşk, ne yazık ki istenmeyen sonuçlara da sebebiyet verebiliyor. Kontrolsüz şekilde bırakılan kedi ve iplik, acil müdahalelere sebep verebilir. Sizlere bu yazımızda iplik ve yün gibi eşyaları niçin uzak tutmamız gerektiğini derledik...

İplikler Neden Tehlikeli?

Kedi dostlarımızın dilleri üzerinde dikensi bir yapı mevcuttur. Bu yapı, kendini temizlemeyi, vahşi doğada avların kemikleri üzerindeki etlerini sıyırmayı kolaylaştırır. Dikensi yapı geriye dönüktür. Bu yapıya dokunulduğunda sert bir doku mevcuttur. Ayrıca, bu yapılar, kedi dostlarımızın diline takılan bir şeyin yutulmasına sebep olabilir. Dillerine bir şey takıldı ise tükürme olasılıklarını kaldıran anatomik özellik, iplik, yün gibi nesneleri patileri ile tutup çekmediği sürece yutulmasına sebep olarak tehdit haline gelir.

Üzülerek söylüyoruz ki, bir kedi dostumuzun ip ya da benzer bir şeyi yutması boğulma ile sonuçlanabilir. İplikleri çiğnemek kedi dostlarımız için her ne kadar cazip bir aktivite gibi olsa da bu nesneler ağızlarının arka kısımlarına kaçtığında boğulmasına sebep olur.

Kedi dostlarımızın ipliği yutması, bağırsak ve mide yoluna doğru giden bu cismin kusulması her zaman mümkün değildir. Bu gibi durumlarda ipliklerin farklı maddelerce sıkışması ve bağırsak, mide yolunda tıkanıklıklara yol açması mümkün. Bu gibi tıkanmalar maalesef ciddi sonuçlara sebep oluyor. Hatta bu durumda ameliyat kaçınılmazdır.

"Kediler için ip neden tehlikelidir?" sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir diğeri ise iplerin kuyruğuna, patisine, boynuna ya da bacağına sıkı şekilde dolanması ve kan akışının engellenmesi ihtimalidir.

Ev içerisinde farkına varamadığımız fakat ipliklerle benzer sonuçlara yol açan çeşitli eşyaların olduğunu unutmamalıyız. Püsküller, halı püskülleri, ayakkabı bağcıkları, lastik bantlar, saç tokaları, diş ipleri gibi nesneler tehlikeye açıktır. Bunlar gibi maddelerin kediler için tehlike arz ettiğini unutmamak gerekiyor.

Kedinin İp Yuttuğundan Şüpheleniliyorsa...

İp ya da benzeri özellik taşıyan bir madde yuttuklarından şüphe mi ediyorsunuz? Öncelikle lütfen sakin kalın. Dilinin çevresinde bu tür cisimler görülüyorsa çekilmemeli. Bu tip davranışlar bağırsak yoluna zarar verebilir.

Kediler dışkılarken de bu tür nesneler görülüyorsa çekilmemeli. Buna bağlı davranışlar bağırsaklarında takılmaya sebebiyet verebilir.

Derhal veteriner hekime başvurmanız önem arz eder.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar