MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeğim Neden Kilo Almıyor? İşte Sebepleri...

11.11.2021 10:16:42

Yavruluk süreci tüm canlıların hayatlarındaki en önemli süreçlerinden birisidir. Elbette ki bu söylem köpekler için de geçerlidir. Yavru köpek dostlarımız, hızlı bir gelişim sürecine girer. Bu dönemlerinde egzersiz yapmaları, dengeli ve kaliteli beslenmeleri, yeni evlerine alışmaları ve sosyalleşmeleri onların yetişkinlik dönemine psikolojik ve fiziksel anlamda hazırlanmasında önemli rol oynar. Fakat, bazı durumlarda yavru kköpek sahiplenenlerden "köpeğim kilo almıyor" söylemlerini duyabiliriz. Yavru köpek dostlarımızın, gelişim evrelerine özel formüle edilmiş mamalar vardır.

Yavru köpekler gelişim sırasında yavru köpek mamaları ile beslense de iştahlarında herhangi bir problem olmasa da kilo almayabilirler. Bu noktada yavru köpeklerin farklı oranlarda büyüdüklerini unutmamak gerekiyor. Yavru köpeğim kilo almıyor diyen kişilerin kesinlikle veteriner hekimlerinin dedikleri doğrultusunda ne olacağına karar vermesi gerekiyor. 

Az beslenme, aşırı hareketlilik ya da kalori emiliminde sorun oluşması yavru köpeklerin kilo almasını engelleyebilir. Sizlere bu yazımızda "yavru köpeğim neden kilo almıyor?" sorusunu yanıtlayabileceğiniz önerilerde bulunduk.

Kilo Almıyor Diyorsanız...

Yavru köpek dostlarımızın kilo almama sebepleri söylendiğinde aklımıza ilk olarak yetersiz besin alımı gelebilir. Fakat, fabiri caizse harika bir şekilde bakılan ve gelişimi için dengeli besinler ile beslenmiş yavru köpeklerin kilo almamalarının sebebi nadiren yetersiz besin kaynaklıdır.Bu sebeple yavru köpek dostlarımıza daha çok mama vermek doğru bir yaklaşım sayılmaz. Yavru köpek dostunuz kilo almıyorsa bunun arkasındaki sebep için mutlaka veteriner hekime muayeneye götürmeniz tavsiye edilir.

Yavru köpeğiniz kilo almıyorsa bu sorunun altında çeşitli sağlık problemleri yatabilir. Fakat, genelde bağırsakta  yaşayan kancalı ve yuvarlak kurtlar kilo almaya en sık engel faktördür. Bu ve bunun gibi iç parazitler yavru köpeklerin yedikleri besinleri kendilerine alırlar.

Bağırsak parazitinin yanında yavru köpek dostlarımızın kilo almamasındaki sebepler arasında inflamatuar bağırsak hastalığı da yatabilir. Bu sebeple bir hastalığının olup olmadığını öğrenmek için veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Yavru Köpek Yeterince Kalori Alıyor mu?

Kilo almada sorun yaşayan köpek dostlarımızın sağlık sorununda bir sorun yoksa yeteri kadar kalori alamadığı düşünülebilir. Bu sebeple köpeklerin günde ne kadar kalori aldığı, kaç aylık olduğuna, ırkına, yaşam koşuluna ve genel sağlık durumuna uygun şekilde düzenlenmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar