MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedilere Olan Sorumluluklarımız

9.11.2021 09:15:27

Yavru kedi sahiplenmek istediğinize göre öncelikle bu kararınız için tebrik ederiz. Hayatınıza yeni bir canlı almanın mutluluğu ve heyecanı sizi bekliyor. Elbette bu durumun sorumlulukları da var. Henüz yavru olan kediler, özel ihtiyaçlara sahiptir. Yetişkin kedilerden farklı olarak özel bakım gereksinimi duyuyorlar. Beslenimlerinden sosyalleşmelerine, sağlıklı gelişimlerinden eğitimlerine birçok konuda sorumluluk listesi yavru kedi ile beraberinde gelir. Onların sağlıklı ve mutlu bir gelişim sürecinde yanında olmanız önem arz eder. Bugün sizler için yavru kedilere karşı temel sorumluluklarımız içeriğini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Sağlık Kontrollerini İhmal Etmeyin

Kedi dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri adına en temel sorumlulukların başında düzenli bir şekilde yapılan sağlık kontrolleri gelir. Özellikle de yavruluk döneminde başlanan temel aşılar mutlaka yapılması gerekir. Yavruluk dönemi bu konuda oldukça hassas bir dönemdir. Aşılar, yavru kedilerin yakalanması olası olan hastalıklardan korunması anlamını taşır. Veteriner hekiminizin önerdiği aralıklarda aşılarını ihmal etmemeniz gerekir.

Gelişim Evrelerine Göre Beslenme

Kedi dostlarımızın dengeli ve sağlıklı beslenimi onlarla yaşayan herkes için en önde gelen sorumluluklardan bir tanesidir. Kediler, 2 aydan önce annelerinden ayrılmaması gerekiyor. Fakat, bir sebeple 2 aydan küçük kedi sahiplenilmişse onların gelişiminde oluşan ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde formüle edilmiş süt tozları kullanmanız gerekir. Süt tozlarının içerisinde anne sütüne oldukça benzer bileşenler bulunur. Kedi dostlarımız yavru iken çok hızlı gelişir. Bu sebeple süt tozu kullanımından hemen sonra yavru kedi maması ile beslenmeye başlamaları gerekir. 

Sosyalleşmek İçin Geç Kalmamaları Gerekiyor

Yavru kediler oldukça keşifçi ve meraklı olur. Doğru zamanda doğru bir şekilde sosyalleşmediğinde ne insanlarla ne de diğer evcil hayvanlarla doğru bir iletişim kurabilir. İlk 2 ile 7 haftalık dönemleri arasında sosyalleşmesi önemlidir. Yavru kedi dostlarımızın sosyalleşeceği zamanda yeni insanlara, seslere, oyuncaklara ve eşyalara maruz kalması gerekiyor. Onlarla iletişimin oldukça önemli olması gerektiğini bilmeli. Sevgi ise onlar için olmazsa olmazdır. Asla sevginizi eksik etmeyin.

Sizlere bu yazımızda yavru kedi dostlarımıza karşı olan sorumluluklarımızdan bahsettik. Bizi takip etmeyi unutmayın!

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar