MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler İçin Oyuncak Tavsiyeleri ve Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

4.05.2020 13:05:14

Kedilerle birlikte oyun oynamak onlarla bizler arasındaki duygu ve bağı güçlendiriyor. Eğlenceli bir aktivite oluşturmanın yanı sıra avcılık iç güdülerinin kullanılması, hareketli ve sağlıklı bir kiloda kalması konusunda kediler kendilerini formda tutuyor. Oyun vakitleri sayesinde kediler içlerinde negatif enerjiyi atarak olumlu şekilde yorularak günün geri kalan kısmını çok daha huzurlu geçiriyor. Gergin ve çekingen kedilerin evlerini daha çok sahiplenmesi ve uyum sağlaması özellikle yeni sahiplenilen kedilerde çok işe yarıyor. Her yaştan oyuncu olan kedilerle nasıl oynanır, konumuza ayrıntılarına göz atalım.

Yavru Kedilerle Oyun Oynamak

Kâğıt parçasından, boş poşete kadar yavru kedilerin hemen hemen her şey ilgisini çekebilmektedir. Onların 1 yaşına kadar bir bebek olduklarını düşündüğümüzde çok da şaşırılacak bir durum değildir. Bu sebeple oldukça hareketli ve haşarı olan yavru kedilerin ev içerisinde gerekli güvenlik önlemlerini baştan almamız gerekmektedir. Ucu keskin objeler ve kolay yutabileceği ufak parçalar tehlikeli olacağından dolayı oyuncak seçiminde de özen gösterilmelidir.

Bazı sınırlar çizmeniz el ve ayakların oyuncak olmadığını anlamaları gerekmektedir. Yavruyken birçok kedi sahibinin yaptığı hataların başında kedileri elle oynatmak gelmektedir. Zamanla büyüyen kedinin daha güçlü dişleri ve tırnakları biz insanlarda oldukça kanlı yaralanmaların olmasına yol açmaktadır. Oyun vakitlerini ve birlikte ya da tek başına oynayabileceği oyuncakları seçerken yavru kedinin güvenliğini tehdit edebilecek tipte oyuncaklardan bir süre uzak durmanız gerekmektedir.

Yetişkin Kedilerle Oyun Oynamak

Yılların birikimi neticesinde yetişkin kediler çok daha çabuk sıkılabilirler. 1 yaşını geçen kediler yetişkinliğe adım atmış demektir. Onlarla oyun oynamak için farklı tip oyuncaklara sahip olmak gerekebilir. Oltalar, sesli toplar, ipli pamuk yumaklar alternatif yetişkin kedi oyuncakları olarak söylenebilir. Yetişkin kedilerin yavru kedilere göre oyun isteği bir tık alt seviyede kalmaktadır. Bunun yanında eğer yetişkin kediniz kısırlaştırılmışsa enerji seviyesi gözle görülür derecede düşecektir. Fakat uygun ve ilgisini çeken oyuncaklar almanız halinde en derin uykudaki kediyi bile ayağa dikebilirsiniz. Kedinizin merakını ve ilgisini canlı tutmaya özen gösterin. Yakalama anı geldiğinde patisinde yakaladığı bir şey olsun ki avcılık iç güdüsüyle avlanmadaki başarısının tadını çıkartabilsin.

Kedilerle Oynanabilecek Oyun Tipleri

  • Lazer ve ışık oyunları

Buradan satın alabilirsiniz.

  • At ve tutma oyunuyla evcil dostunuzun kolayca taşıyabileceği bir oyuncağı aynı köpeklerde olduğu gibi kedilerinizi koşturmak için deneyebilirsiniz.

Buradan satın alabilirsiniz.

 

  • Kâğıt parçasını buruşturarak kedinizin önüne atmanız onda inanılmaz bir hareketlendirme yaşatacaktır. Kolay dağılmayan ve parçalanmayacak kâğıt parçası seçimi önemli.
  • Kutu ve koli içerisinde kediler vakit geçirmeyi ve oynamayı çok sevmektedir. Özellikle kolinin kokusu onları ekstra cezbetmektedir. Bunun alternatifi olarak farklı bir ürünü sizlerle paylaşacağız.

Buradan satın alabilirsiniz.

  • Tablet ve telefon oyunları içerisinde artık marketle bulabileceğiniz kedilere özel oyunlar bulunmaktadır. Çocuklarımızdan aşina olduğumuz birçok oyuna istinaden kediler için onların ilgisini çeken ve keyifli vakit harcamalarını sağlayan ücretsiz ve sayısız oyunlar bulunmaktadır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar