MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Eşyaları Neden Devirmek İster?

20.07.2022 11:50:10

Kedi dostlarımızın bazı nesneleri mutfak rafından, masadan ya da sehpahadan devirmek ile ilgili ünleri eminiz ki tartışılmazdır. İnternet dünyasında kedi dostlarımızın nesneleri bir yerden iterek yere düşürmüş olduğu binlerce video bulmanız mümkündür. Bunun yanında bu videolar internet dünyasında en çok izlenen trend videolar arasında yerini alıyor. Fakat bu durum evde yaşayan kedi dostlarımız ve sahipleri tarafından pek de komik olmayabiliyor. "Kedim neden eşyaları deviriyor?" sorusu bu zamana dek binlerce kişi tarafından soruluyor. Bu sorunun birçok cevabı vardır. Kedi dostlarımızın sürekli olarak nesneleri itelemesi birden fazla sebebe bağlı olmak ile beraber değişebilmektedir.

Avcılık İçgüdüsü Tetikler

Kedi dostlarımız her ne kadar evde yetişiyor ve yaşıyor olsalar dahi köklerine işlemiş olan bir avcılık içgüdüsüne sahiptir. Bu durumun en geçerli sebebi ise onların gerçek anlamda bir etçil olması durumudur. Zıplayan top, lazer ya da olta oyuncakları kedi dostlarımız tarafından en sevilen oyuncaklar arasında gelir. Bunun ana sebebi ise avcılık içgüdülerinin tetiklenmesidir. Kedi dostlarımız bir kalemi, masadan aşağıya iterek onun bir av olup olmadığını kontrol edebilir. Kedi dostlarımız kendi çevrelerini de burunları ile olduğu kadar patileri ile de keşfetmekte ustadır. Bu sebeple uzaktan bakıldığı zaman kedi dostlarımız için bir ava benzemeyen eşyalar dahi bile kedi dostlarımızda gereksiz bir avlanma içgüdüsüne yol açabilir. Kedi dostlarımız onların bir av olup olmadığı ile ilgili bilgiye erişebilmek adına patisiyle kontrol edip aşağıya atabilir.

Sıkıntı da Yapabilir

Kedi dostlarımız bizlerin sandığından çok daha fazla zeki varlıklardır. Mental olarak yeterli ve doğru bir şekilde uyarılmadığında çok çabuk sıkılmaya bşalayan bu dostlarımız, sürekli nesneleri aşağı atması can sıkıntısının belirtisi olabilir. Kedi dostlarımız aktif şekilde yeteri kadar oynamadığında perdelere tırmanmaya, koltukları tırmalamaya ve etraftaki kedi oyuncakları ile olmayan eşyalar ile oynamaya başlamaktadır. Bu nesneler genel olarak sehpa ya da mutfak rafı üzerinde bulunan eşyalardır.

İlgi Çekme Durumu

Başta sorduğumuz sorunun ana cevaplarından bir diğeri de ilgisizliktir. Eşyaları aşağı atan kedi dostlarımız evde bulunan kişiye bir tepki vermek isteyebilir. Bu tepkinin olumsuz dahi olsa verilmesi kedi dostlarımız için yeterlidir. Bu davranışı bastırabilmek adına kedi dostlarımızı bir eşyayı yere attığında direkt olarak yanına gitmemek gerekir. Her ne kadar cam gibi nesneleri yere atmışsa hemen temizlemek gerekiyorsa bir kağıdı ya da kalemi yere attığında bir süre görmezden gelmelisiniz.

Sizlere bu içeriğimizde kediler neden eşyaları yere atar ile ilgil bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar