MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Salya Akıttığında Ne Yapılmalı?

19.07.2022 12:15:01

Kedi dostlarımızın keyifle mırıldadığı ya da sevildiği zamanlarda salya akıtması oldukça normal bir durumdur. Vücudun rahatlayabilmesi ve gevşemesi sebebi ile bu gibi durumlar yüzünden salya akıntısı meydana gelebilmektedir. Kedi dostlarımız aşırı korktuğunda ya da stresli olduğunda da ağzının kenarında bir miktar salya ya da köpük görmemiz pek mümkündür. Her iki durumda da kedi dostlarımızın salyasının akması normal bir duruma işaret eder. Fakat salya durumu, ağızda fiziksel travma, zehirlenme ya da çeşitli diş hastalıklarına bağlı gelişmesi mümkün olan bir durumdur. "Kedimin salyası neden akıyor?" sorusunun elbette ki birden fazla cevabı vardır. Sizlere bu içeriğimizde kediler salya akıtırsa ne yapılmalı ile alakalı bir içerik sunmuş olacağız. Hep beraber okuyalım.

Zararsız Salya Nedir?

Minik patili dostlarımızın vücutlarının rahatlaması sayesinde kedi dostlarımızda salya görülmeye başlamaktadır. Kedi dostlarımız özellikle de rahat ve mutlu hissettiği zaman patilerini adeta masaj yapar gibi açıp kapatır. Bu hareket dolayısı ile aslına bakacak olursak onların yavruluk döneminden kalma bir hareket olduğunu hepimiz biliyoruz. Yavru kedi dostlarımız annelerini emerken süt gelmesini tetikleyebilmek adına çok sevdiği annesinin karnına masaj yapar. Bu hareket sayesinde kedi dostlarımız anneleri ile arasında güçlü bir bağ kurar. Ayrıca bu bağ kalıcı olması sebebi ile yetişkinlik döneminde de patileri ile masaj yapmaya başladığında salya akma durumu gözlemlenir. Kedi dostlarımızın salyasının bu şekilde akması aslında onların sevgi göstergesi olarak da düşünülebilmektedir.

Köpek dostlarımızın aksine kedi dostlarımızda mama gördüklerinde salya akıntısı olmamaktadır. Fakat oldukça nadir olsa da bazı kedi dostlarımızda bu durum görülebilir. Kedi dostlarımız yalnızca mama gördüğünde ya da mamanın kokusunu aldığında salya akıntısı başlıyor ise bu durumda korkmanıza hiç gerek yok.

Korku ya da stres gibi durumlar kedi dostlarımızda aşırı salyaya yol açan hususlardır. Veteriner ziyaretleri, araba yolculuğu ya da ev içerisinde oldukça fazla gürültünün olması aşırı salya salımına sebep olabilmektedir. Kedi dostlarımızın sürekli olarak strese bağlı salya akıntısı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu durumu veteriner hekime danışmalısınız.

Anormal Salya Akıntısı Nedir?

Kedi dostlarımızın ağızlarından sürekli olarak salya akması gibi alışılmadık durumlar sergileniyorsa bu anormal bir durumdur. Bazı sağlık problemleri bu duruma yol açabilir. Tüm kedi dostlarımız sağlıklı olsa dahi yılda bir kez rutin veteriner hekim kontrolüne gitmelidir. Kedi dostlarımızda birçok sebebe bağlı salya görülebilir.

Örneğin diş hastalıkları ciddi ağrı ya da hastalıklara sebep olmadan ilerler. Mide bulantısı, yabancı cisim, zehirlenme ve travma gibi durumlar anormal salya akıntılarına örnektir.

Sizlere bu içeriğimizde kediler salya akıtırsa ne yapılmalı ile alakalı bir içerik sunduk. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar