MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Yaşı Hesaplama Hakkında Bilgiler

15.11.2021 09:51:21

Kedi dostlarımızın yaşları hepimiz için merak konusu. Kedi sahiplenen kişilerin en merak ettiği noktalardan birisi de bu. Kedilerin ömrü insanlara oranla daha kısa olduğu gibi gelişimleri ve büyümeleri de bizlere göre farklı olduğu için onların yaşlarını merak ederiz ve buna göre kedi dostlarımızın bakımını üstlenmek isteriz. Kedi dostlarımızın doğumuna şahit olduysanız, kedilerin gelişimi insanlara göre daha hızlıdır. Onların hangi evrede olduğunu ve yaşadığı yılı insan yaşına uyarlayarak da bulabilirsiniz. İşte, bu yazımızda sizler için derlediğimiz kedi yaşı hesaplama içeriğini okuyabilirsiniz...

Kedim Kaç Günlük?

Yaş hesabı yapmadan önce kedi dostlarımızın yavruluk döneminde kaç günlük olduğunu tespit etme yollarına bakalım.
Doğduklarında epey savunmasız şekilde olan kedi dostlarımız gözleri kapalı olarak hayata gelirler. Eğer kedi dostumuzun gözleri tam açılmamış ise en az 7 günlük en fazla ise 14 günlüktür. Hayata gözlerini açtıktan sonra 3 ile 4 hafta aralığına kadar net olarak göremiyor olmaları da sizlere bu konu hakkında oldukça bilgi sağlar. Kedi dostlarımızın göz rengi belirginleşmiş ise ortalama 8 haftalık olması beklenir. 2 aylık olduklarında annelerini emmeyi bırakıp sütten kesilirler. Eğer yavru kedi annesini emmeyi bırakmışsa en az 8 hafta önce dünyaya gelmiş demektir.

Kedi Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yıllardır insanoğlu ile beraber yaşayan kedi dostlarımızın yaşını bilmek onların bakımı için oldukça önem arz eder. Kedinizin yaşını anlayabilmek bakımları için ve mama tercihi gibi konular dolayısıyla çok önemlidir. Kedinizin yaşını hesaplayabilmeniz için fiziksel özelliklerine bakmanız gerekir. Kedinizin dişleri, gözleri, kas ve vücut yapıları hatta tüyleri yaşlarını ortaya çıkarır.

Dişlerine Bakarak Kedi Yaşı Hesaplama

Kedilerin dişleri yaşlarını ortaya çıkaran en büyük etkenlerden birisidir. Kedi dostlarımızın yaşı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız direkt dişlerine bakın. Yavru kedilerde 26 diş bulunurken yetişkin kedilerde ise 30 diş bulunur. 6 aylık olduklarında bebek dişlerini dökerler. Kedinizin dişleri oldukça küçükse 6 aydan küçük bir yaşta demektir. Kedi dostunuzun dişleri büyük ve beyaz ise 1 yaşını doldurmuştur. 2 yaşındaki kedi dostlarımızın ise dişlerinde sararmalar meydana gelir. 5 ile 10 yaşında olan kedilerin dişleri ise yavaş yavaş eksilir. Kedi dostlarımızda diş sararması ve diş lekesi olgun olduğunu gösterir.

Gözlerine Bakarak Kedi Yaşı Hesaplama

Kedinizin yaşı hakkındaki diğer bir ipucu ise gözleridir. Kedi dostlarımız, yaş aldıkça gözleri bulanıklaşmaktadır. Gözlerine bakarak yapılacak yaş tahmini genel bir durum olduğundan dolayı size, tam yaş tahmini yapılmasını sağlamaz. Kedi dostlarımız yavruyken göz rengi bulanıktır ve gözleri açılmamıştır. Bu durum size kedinin 8 haftadan küçük olduğunu gösterir. 10 yaşından büyük kedilerin ise göz renkleri bebek kedilerde olduğu kadar net değildir. Genç ve yetişkin olan kedilerin gözleri net ve parlaktır.

Vücut ve Kas Yapısına Bakarak Kedi Yaşı Hesaplama

Yetişkin kedilerde sırt ve bacak kaslarının güçlü olduğu apaçık bellidir. Bu güçlü kasları sayesinde hareket ivmeleri çeviktir. Yükseğe tek hamlede zıplayabildikleri gibi hızlı koşarlar. 5 yaşını geçmiş kediler is yavaş yavaş ağırlaşmaya başlarlar. Eğer kediniz 10 yaşından büyük ise oldukça az hareket eder. Koşması ve zıplaması belirgin şekilde kısıtlanır. Yağ oranı artmış ve kas kütlesi azalmış 10 yaş üstü kedi dostlarımızın kürek kemikleri belirginleşir. Bunların yanında ek bilgi olarak da 10 yaşını geçmiş olan kedi dostlarımızın derilerinde sarkma olduğu bilinmektedir.

Tüylerine Bakarak Kedi Yaşı Hesaplama

Kedi dostlarımızın tüyleri yaşı konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlayan etkenlerden birisidir. Eğer kedi dostunuz yetişkin ve genç ise tüyleri oldukça parlak ve yumuşacıktır. 10 yaşından büyük yaşlı kedi dostlarımızın tüylerinde renk değişimi olabilir. Bu değişim ise genelde koyu renkten açık renge doğru olduğu bilinir.

Kedi Yaşının İnsan Yaşına Göre Hesaplanması

Oldukça iyi bir bakım ve düzenli beslenim şekli ile bir kedinin ömrü 15 yılın üzerindedir. Kedi dostlarımız 1 yaşına geldiği vakit, 18 yaşındaki bir insanın olgunluğuna erişir. 2 yaşındaki bir kedi dostumuzun yaşı ise insan yaşına göre tam olarak 25'tir.

Bebeklik sürecinden gençliğe kadar oldukça hızlı gelişen kedi dostlarımızda, 2 yaşından sonra bu gelişim yavaşlar. Hayatlarının 5. senelerinde insan yaşına göre 40 yaşına ulaşmış olan kedilerin 15. yılda ise 75 insan yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Sizlere bu yazımızda kedi yaşı hesaplama hakkında bilgi vermek istedik. Bunun gibi daha çok içeriği mihav.com'da görmek istiyorsanız aşağıda yorum olarak bu konuyu belirtebilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar