MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeğime Ne Zaman Banyo Yaptırmalıyım?

13.11.2021 09:19:26

Yavru köpek dostlarımız mükemmel birer keşifçidirler. Eğer bir yavru köpek sahiplendiyseniz aklınızda binbir çeşit soru vardır. Hem konforlu hem de sağlıklı bir hayat sürebilmeleri adına özel tedbirler vardır. Yavru köpek dostlarımızın beslenimi, yavru köpeklerin aşı takvimi, yavru köpeklerin sosyalleştirilmesi ve yavru köpeklerde banyo gibi sorular aklınızın bir köşesinde sürekli dolanıyor olabilir. Yavru köpekler oldukça yaramazdır. Gözlerinizi açıp kapatana kadar bir yeri kirletme potansiyelleri bulunur. Bu sebeple de "yavru köpeğimi ne zaman banyo yaptırmalıyım?" sorusu gündeme gelir. Köpek şampuanları ile banyonun en doğru zamanda gerçekleşmesi, yavru köpeklerin hem psikolojik hem de fiziksel açıdan ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanmasında önemli rol oynar. Sizlere bu yazımızda "yavru köpeğimi ne zaman banyo yaptırmalıyım?" sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz, keyifli okumalar.

Yavru Köpeklerde Doğru Zaman

Banyoya ihtiyaç duymaları yavru köpeklerde doğasının vazgeçilmez bir konusudur. Bu sebeple, yavru köpekler ne zaman banyo yapabilir? sorusunun cevabı hakkında bilgi alınması en kritik konudur. Bazı köpek ırkları diğer ırklara göre daha sık banyo yapma ihtiyacı duyar. Bazı ırklarda ise banyo sıklığı daha seyrektir. Yavru köpek dostlarımızın aşırı kirlenmesi sonucu sık şekilde banyo yapmaları doğru bir yaklaşım değildir. Çoğu yavru köpeğin yılda 1 ile 4 kez arasında yıkanması ideal olarak kabul edilir.

Yavru köpeklerde ilk banyo, aşıları tamamen tamamlandıktan sonra gerçekleştirilmesi önerilir. Aşı takviminin doğru şekilde takip ediliyor olması aynı zamanda yavru köpeğinizin büyümesi ve banyo ihtiyacı için şartları karşılayabileceği anlamına gelmektedir. Yavru köpek dostlarımız henüz erken dönemde vücut ısılarını tam olarak düzenleyemez. HEnüz çok küçük olduğundan hem üşüyebilir hem de stres yaşayabilir. Üşüme ve stres aynı anda yaşandığında köpeklerin yaşayabilecekleri sorun artabilir. İleriye dönük kaygı oluşumu ve zatürre emydana gelmesi olasıdır. Bu sebeple genel geçer bir süre verilmesi gerekiyorsa yavru köpek banyosu için 8 haftadan büyük olmalarının önemi büyüktür. 8 haftalığa ulaşan yavru köpekler geride bıratıkları döneme göre oldukça güçlü bir yapıya sahip olsalarda banyo sonrası bazı hususlara dikkat edilmesi gerekliliği değişmez. Tüylerinin tamamen kurutulması ve tüyleri kurumadan dışarı çıkmamaları önem arz eder.

Yavru Köpeklerin Yıkanma Sıklığı

Tüy yapıları ve kendilerini ne derece kirlettikleri değişiklik gösterse de banyo sıklığını ideal sıklıktan fazla artırmamak gerekir. Sık sık banyo yapmak şampuanlardan dolayı cildin doğal sağlığını bozabilir. Çok sık banyo yapmanın zararlarından birisi de yararlı bakterilere zarar vermek olabilir.

Sizlere bu yazımızda yavru köpeğimi ne zaman banyo yaptırmalıyım sorusunun cevabını vermeye çalıştık.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar