MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Dostlarımızı Mutlu Etmenin Yolları Nelerdir?

16.11.2021 12:04:05

Yalnızca evimizi değil tüm hayatımızı paylaştığımız kedi dostlarımız ile ilgili birçok yanılgı söylemleri ile çevrelenmiş durumdayız. Kedilerin pek de mutlu olmadıkları, mutlu olsalar da bizlere yansıtmadığı gibi efsaneler her an peşimizde. Peki gerçekten bu durum öyle mi? Kedi dostlarımızı mutlu etmek bu kadar zor mu? Aslında gerçekten de değil... Üstelik, mutlu oldukları takdirde bu gerçeği bizlerin görmesi de pek mümkün. Yalnızca doğru bir şekilde gözlem yapmak ve onun karakteristik özelliklerini tanımak yeterli. Bu içeriğimizde sizler için kedi dostlarımızı mutlu etmenin yollarını derleyeceğiz. 

Israra Gerek Yok

Kedi dostlarımız oldukça sosyaldir. Düşünülenin aksine insanlardan uzak durmak onlar için elzem değildir. İnsanlarla vakit geçirmeyi pek severler. Fakat, geçirilecek zamanın özelliği onlar için çok önemlidir. Kedileri mutlu etmenin yolu için bir liste hazırlanacaksa ilk sırada, onların asla zorlanmaması ve ısrarcı olunmaması vardır. Kedi dostlarımızın yumuşacık olan tüyleri ve çok ama çok tatlı görünmeleri ne yazık ki zaman zaman zorlayıcı sevgiyi de beraberinde getirmektedir. Biz, insanlar bazen fark etmeden zorlayarak seviyoruz onları. Onları zorla kucaklayarak, uyurken onları severek aslında ısrarcı davranışlara sebep oluyoruz. Bu iyi niyetli davranışlarımız onların güven sorunlarına ve korkmalarına sebep oluyor. Ayrıca, bu davranışlar onların zamanla saklanma huylarının sıklaşmasına sebep olacaktır.

Mutlu Kedi, Yorgun Kedidir

İçgüdü olarak avlanma ihtiyacı olan kedi dostlarımızı mutlu etme yolları arasında en geçerlilerinden birisi de onları yormaktır. Bu ne demek? Kedi dostlarımızı yormak için en doğru kural onlarla oyun oynamaktır. Kedi dostlarımız tek başlarına oyunlar da oynayabilir. Ancak, tercihiniz etkileşimli oyunlar oynamaları yönünde olmalıdır. Bizlerle interaktif şekilde oyun oynamış kedilerin hem içgüdülerine doğru şekilde hitap edilir. Gün içinde enerjilerini atamamış kediler yıkıcı tavırlar sergiler.

Mutlu Kedi, Sağlıklı Kedidir

Kedi dostlarımızı düzenli şekilde veteriner hekiminize götürmelisiniz. Temel aşılarını olduktan sonraki süreç haricinde yine de düzenli şekilde veteriner hekim kontrolleri önemlidir. Bu kontroller sayesinde olası hastalıkların da önüne geçersiniz. Bir hastalığın erken teşhisi ve tedavi sürecinin zamanında uygulanabilmesi önemlidir. Aksi durumda ise kedi dostlarımız hastalık belirtilerini saklamaya oldukça meyillidir. Bu konu sebebiyle onları dikkatlice gözlemlemelisiniz. Uzun süre ağrıya ve acıya pek de ses çıkarmazlar. Veteriner hekim kontrolü gerçekten de çok önemli. Bazen fiziksel belirtiler sergiliyor olsalar da genelde davranış değişiklikleri ile hastalıklarını dile getirmeleri hastalıklarını maskelemeye yol açabilir.

Mutlu Kedi, Bakımlı Kedidir

Bakım gerçekten onlar için çok önemli. Bakım süreçleri onların mutluluğunu doğrudan etkileyen bir etken değildir. Ancak, uzun süreç boyunca hem mutlu hem de daha sağlıklı olmaları sağlanabilir. Tüylerinin düzenli olarak taranması onları hem mutlu eder hem de aranızdaki bağı güçlendirir. Kedi dostlarımız kendilerini temizleseler dahi günlük bakımını aksatmamanız önem arz eder. Ayrıca, düzenli taranması onları fazladan tüy yutmasını da engellemiş olur. Düzenli tırnak bakımı da çok önemlidir. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi yürüme esnasında acı çekmelerini önler. Kedi dostlarımızın bakımlarındaki en önemli husus ise kulak temizlikleridir. Kulak enfeksiyonu gibi hastalıkların önlenmesinde belirgin ölçüde hassasiyet sağlarsınız. Bunlar bir yanda dursun, kedi dostlarımızın bakım süreçleri insanlarla daha güzel bağ kurmasını sağlar.

Sevgi Gören Kedi Mutlu Kedidir

Sınırlar aşılmadıkça kedi dostlarımız teması sever. Vücut dilleri okunduğunda hangi bölgelerine temas edilmesine izin verdikleri hangi bölgelerinden sevilmesinin hoşlanılmadığını anlamak güç değildir. Rahatsız olduğu konular net şekilde anlaşılır. Doğru sevildikleri taktirde oldukça huzurlu ve mutlu olurlar.

Temiz Mama ve Su Kabı Onları Mutlu Eder

Yakın zamanda bir araştırma yapıldı. Kedi dostlarımız avlanmak yerine evdeki taze mama ve suyu tercih ettiği gösterildi. İşte, bu araştırma da gösteriyor ki temiz ve taze mama onların favorisidir. Kedi dostlarımızı mutlu etmenin en etkin yollarından birisi de temiz mamadır.

Sizlere bu yazımızda kedi dostlarımızı mutlu etmenin yollarını derledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar