MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde En Çok Görülen Korku Türleri

17.11.2021 09:34:09

Köpek dostlarımızın duyuları oldukça keskindir. Bir kokuyu uzaklardan alma ya da çok iyi işitme yetenekleri vardır. Bu duyu yetenekleri onların hayatta kalması için önemli avantajlar sunsa da bazen farklı korkular yaşamalarının ana sebebi olabilir. Köpek dostlarımızda korku problemi oldukça yaygın bir durumdur. "Köpeğim korkuyor, sebebi ne olabilir?" sorusunun cevabı değişkenlik gösterebilir. Köpek dostlarımız niçin korkuyor? Bunu anlamak, gerekli tedbirlerin alınması ve dostlarımızın güvende hissetmesini sağlayabilmek en önemli adımlardan birkaçıdır. Sizlere bu içeriğimizde köpeklerdeki korku problemi hakkında bilgiler vereceğiz. "köpek dostlarımız neden korkar?" sorusuna cevap verebilmeyi ümit ediyoruz.

Köpeklerde Korku Problemi

Dostlarımız oldukça duygusal canlılardır. Birçok farklı durumdan kaynaklı olarak korktuklarında onları içselleştirebiliyorlar. Genelde bu durum sosyalleşmedeki eksiklikten kaynaklansa da farklı durumlar da olabilir. Bilişsel ve fiziksel gelişiminin oldukça hızlı olduğu yavruluk döneminde farklı insanlarla, ortamlarla ve çevrelerde tanışmamaları onları izole bir yaşama itiyor. Tabii ki tüm korkularının sosyalleşme eksikliği olarak bilinmesi yanlış bir durum. Çok defa yuva değişimi olması, yaşadıkları hastalıklar, insanlar tarafından verilen zarar, yaşlanmaya bağlı sinir sistemindeki değişiklikler gibi birçok faktör onların korkmaları için sebeptir.

Köpeğim Korkuyor

Köpek dostlarımızda korku sorunu bir anda oluşabileceği gibi zaman içerisinde de oluşabilir. Hafif derecede korktukları zaman kuyruklarını bacak aralarına sıkıştırdıkları gözlemlenir. Ayrıca, hareketliliğin azaldığı, saklanmaya çalıştığı da gözlemler arasında yer alır. Bir anda paniğe kapılmış dostlarımızda bu durum şiddetlenebilir. Hızlı nefes almaya çalışırlar. Bir anda kaçmaya çalışırlar ancak bu duruma dikkat etmelisiniz. Çünkü, bir anda kaçmaya çalıştıklarında olası kazalar meydana gelebilir. Kendilerini yalamaya başladıkları ya da kendilerini ısırmaya çalıştıkları dahi gözlemlenebilir. Bu davranışların dışında kuyruklarını çember çizip kuyruk kovalama hareketi yapmaları huzursuz olduklarına işarettir.

Köpeklerin En Çok Korktuğu Durumlar

Gök Gürültüsü Korkusu

Köpek dostlarımızın en çok korktuğu şeylerden bir tanesi gök gürültüsüdür. Köpeklerin gök gürültüsünden ne denli korktuğu köpekten köpeğe değişiklik gösterebilir. Bazı dostlarımızda hafif bir korku olsa da beden dilleri ile korkularını yansıtırlar. Bazılarında ise bu durum fobi derecesinde görülmektedir. Köpek dostlarımızda gök gürültüsü başladığı zaman en çok yatak altına saklanma gözlemlenmiştir. Bunun dışında idrarlarını ya da bağırsak hareketlerini kontrol altında tutamayabilirler.

Köpeklerde Havai Fişek Korkusu

Gök gürültüsüne benzer sesi olan havai fişekten de korkan dostlarımız vardır. Bir anda oluşan patlama sesi ve sonrasında gelen yoğun ışık köpeklerimizin beklemediği bu konuya karşı aşırı tepki göstermesine neden olabilir. O anda ani titreme, kontrol kaybı muhtemel olabilir. Havai fişek sesinin etkisiyle köpeklerin kaçması mümkündür.

Köpeklerde Yalnızlık Korkusu

Köpek dostlarımız duygusal canlılar oldukları için yalnızlık korkusu her an içlerine dert olabilir. Özellikle sahibi evden çıktığı zaman yıkıcı davranışlar sergilerler. Aşırı havlama görülebilir. Bunun dışında evdeki eşyalara zarar vermeleri olasıdır. 

Veteriner Kliniği Korkusu

Köpek dostlarımızın çoğu veteriner kiliniği ziyaretlerinden korkabilir. Bunun ana sebebi klinikte birçok ses olması ve farklı kokuların bulunmasıdır. Sizlere yukarıda da belirttiğimiz gibi köpeklerin burunları oldukça hassastır. Farklı insanlar tarafından dokunulmak ve kısıtlanma onlar için korkunun tetiklenmesine sebep olabilir. Bu durumu en güzel şekilde aşmak mümkündür. Veteriner hekiminize sosyal amaçlı ziyaretlerde bulunmak korkunun azalmasına sebep olacaktır.

Köpeklerde Araba Korkusu

Özellikle yavruluk döneminden beri araba yolculuğuna alışkın olmayanlar ilk kez araba yolcuğu yapacağı sırada korku yaşayabilirler. Köpek dostlarımız, daha önce araba yolculuğu yapmış ve bazı deneyimler elde etmiş ise bu durumda da deneyimlerin getirdiği korku meydana gelebilir. Ödül mamaları ile sürece destek verebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda köpeklerin neden korktuğu ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar