MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplerinin Yaşadığı Uyku Sorunu ve Çözümler

9.09.2021 12:43:51

Kedilerde yaşanan uyku sorunları genelde sahiplerine de aynı şekilde uyku sorunu olarak yansır. Gecenin bir vakti tepenizde mır mır kedinizi görebileceğiniz gibi patileriyle karnınıza masaj da yapabilir. Bu da dostunuzun uykusunun bölündüğü gibi sizinkinin de bölünmesine yol açar. Çoğu insanın gecenin bir vakti uykusundan uyanması sonra tekrar uykuya dönme güçlüğü çekmesi de kedi sahiplerinin maalesef ki müzdarip olacağı konuların başında gelir.

Kediniz uykunuzu bölüyor hem kendini hem sizi uyutmuyorsa yapabileceğiniz bazı ufak hileler bulunmaktadır. Göz ardı etmemeniz durum ise kediler doğada ve evde dahi gece aktif canlılardır.

Uyumayan Kediler

Günün yarısını uykuya adayan kedilerin uykusuzluk yaşaması aslında gülünç gelebilir. Fakat dikkat çekilmesi gereken konu gündüz uyumaları ve geceleri aktif ve hareketli durmalarıdır. Bu döngüyü bozarak gündüz hareketli olmaları ve gece sizinle birlikte uyumaları aslında istenen durumdur. Mevsimsel olarak serin mevsimlerde sizin sıcak yanınızı tercih edebilirlerken yazları daha serin ve rüzgar alan noktaları tercih ederek göçebe gibi dolaşırlar.

Kediler ne kadar uzun süreler uyusalar da uykularını defalarca kez bölebilirler. Sabit olarak tek bir noktada yatmadıkları gibi kesintisiz uyku süreleri de çok düşüktür. Uyanıp etraflarını kontrol ettikten sonra tekrar uykuya dalma eğilimindedirler. Bu sürede dikkatleri dağılırsa uykuyu dahi unutabilirler. Kediler aslında uykusuzluk problemi fazla yaşamazlar ama çevrelerindeki biz sahiplerinin uykusunu fazlasıyla bölebilirler.

Kedilerde Uykusuz ve Düzenliğini Anlayabilme

Kedilerin gece uyurken dahi uykularını bölüp sizi rahatsız etmelerinin farklı farklı nedenleri olabilir. Öncelikle kapınızı kapatıp rahat ve derin bir uyku çekmeniz en basit çözüm önerisidir. Gel gelelim olası bir sağlık sorunundan kaynaklı bir sorun olabileceğini de unutmamanız gerekir.

Sağlık Sorunu

Ağrı ya da hastalık yüzünden kedinizin gece uyanma ihtimalini ilk başa alın. Yaşayacağı ağrı derin bir uyku çekmesinin önüne geçebilir. Özellikle yaşı geçen kedilerde bu durum sıklıkla görülür ve sizin sıcaklığınızı isterler. Veteriner kontrollerini hiçbir yaşta aksatmayın.

Yatma Saatine Yakın Mama Vermeyin

Bizlerde yemek yeme sonrası bir ağırlık çökmesinin aynısını kedilerin de yaşayacağı düşünülür ama bu durum tam tersidir. Gece o yüzden yemek vermek kötü bir fikir olmakla beraber enerji patlaması yaşamalarına neden olur. Ayrıca kendilerini daha fazla rahatsız hissedebilirler.

Onu Oynatın

Kedinizin uyku vaktinden önce mutlaka oynatarak üzerindeki fazla enerjiyi harcamasını sağlayın. Günlük aktivitelerin yanı sıra bu oyunlar onun fiziksel sağlığı açısından da son derece sağlıklıdır. Yorgunluk daha temiz ve derin uyku yaşamalarına yardımcı olmakla birlikte strese girmelerinin önüne geçecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar