MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Camdan Neden Bakar?

9.09.2021 11:06:59

Kedilerimizin çok garip hareketleri olabiliyor her ne kadar bu durumlara alışık olsak da kedilerimiz camdan dışarıya uzun uzun baktığı zaman illaki içimizden “Nereyi izliyor acaba?” diyoruz. Kediler can sıkıntılarını gidermek için birçok yol kullansa da camdan dışarı bakmakta bunlardan biri diyebiliriz. Kedi sahipleri bu durumu kedimin dışarı çıkmak istiyor o yüzden izliyor gibi bir düşünesi olabilir ama kedilerimizin birçoğu dışarı çıkma etkinliğinden nefret ediyor. Bu yazımızda kedilerimizin neden camdan dışarıyı izleyebileceklerini sizlere anlattık. Keyifli okumalar…

Kediler özellikle sıkıldıklarında ve manzaralarını zenginleştirmek istediklerinde camdan bakarlar. Yani bu aktiviteyi eğlenmek için yapıyorlar diyebiliriz. Geçmişte yapılan bir araştırmaya göre ev kedilerinin çoğunluğu gün içerisinde belli bir vaktini camdan dışarıyı izlemeye kullanıyor. Yani bu aktivite kediler arasında fazlasıyla görülebiliyor.  Araştırmaya göre %84 oranında ev kedileri günde en az 2 saat camdan dışarıyı izliyor. Geriye kalan %16 ise günün neredeyse 5 saatini camdan dışarıya bakarak geçiriyor. Oyun oynamak, uyumak, mama yemek ve var ise evdeki diğer hayvanlarla sosyalleşmek gibi yapabilecekleri pek çok aktiviteye rağmen günün büyük bir bölümü camdan dışarıya bakmak ile geçiyor. Bu ilginç olay bizim için ne kadar garip olsa da onlar için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Belki de bu aktivite evin fazlasıyla hareketsiz olmasından kaynaklanabiliyor olabilir. Şöyle düşünelim bir evde maksimum olabilecek aktivite sizlersiniz. Ama dışarıda camın önünden geçen bir kuş veya böcek yürüyen insanlar hareket eden bulutlar gibi birçok hareketli nesne var. Buda kedilerimizin hoşuna gidiyor.

Pekala bu durumda biz ne yapmalıyız? Onların eğlencesini zenginleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen inceleyelim.

Pencere ve Balkonların Güvenlik Önlemlerini Mutlaka Alın

Her ne olursa olsun bu tip güvenlik önlemlerini daha kediniz evinize gelmeden almanız önemlidir. Benim kedim atlamaz ya da sadece dışarıyı izliyor diyen çoğu kedi sahibi maalesef ki sonu kötü kazalara ve evcil dostunu kaybetmeye giden üzücü olaylarla yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Kediler için özel olarak üretilmiş bir kedi sinekliği ya da kapalı balkon sayesinde dostunuz sıkıntısız şekilde dışarıdaki merakını giderebilecektir.

Perdeleri Aralayın

Onların daha rahat dışarıyı izlemesi ve ayrıca perdelerinize bu süreçte zarar vermemeleri için perdeleri aralayıp bırakabilirsiniz. Böylelikle onlara engel olmaz ve daha geniş bir bakış açısı sağlayabilirsiniz.

Kuşlar İçin Yemlik Koyabilirsiniz

Camlarınızın önüne kuşların yiyebileceği yemliklerden koyabilirsiniz. Bu durumda hem kuşlar fayda görecektir hem de kediniz gelen kuşlarla eğlenebilecektir. Oldukça etkili ve faydalı bu yöntem çoğu kedi sahibi tarafından deneyimlenmiştir.

Bu yazımızda kedilerimizin neden camdan dışarıyı izlediğini anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, Bol patili günler…




Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar