MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplendirme Yaparken Şunlara Dikkat Edin!

24.10.2023 11:30:20

Kedi sahiplenmek isteyen kadar kedi sahiplendirmek isteyen kişilerin de dikkat etmesi gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır. Bu kedi dostunuzun hem sağlıklı bir yaşam sürebilmesi hem de güvenliğinin emin ellerde olduğunu bilerek içinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

Yavru ya da yetişkin fark etmeksizin bir kedinin kalıcı ve mutlu bir yuva bulabilmesi sahiplendiren kişinin en büyük isteğidir. Kimi zaman kendi kedimizin doğumu sonrası yavrularını sahiplendirmek isteyebileceğimiz gibi kimi zaman bahçemizde ölmek üzere olan ve bir yuva bulmadan hayatta kalması güç olan bir kediyi sahiplendirme arayışında bulunabiliriz. Her ne koşulda olursa olsun bir can emanet etme ve buna aracı olduğumuz için bu konuda seçici olmak ve gittiği yuvada huzurlu bir yaşam sürebileceğinden emin olmak kedi sahiplendirme olayına aracı olan kişi için oldukça önemlidir.

Sahiplenmek İsteyen Kişinin Yaşı veya Aile Yapısı

Genelde aileler çocuklarını mutlu etmek için kedi sahiplenme arayışına girerler ve daha sonra çocukları sıkılınca kediyi çok kötü bir senaryo olacak olan tekrar sahiplendirme arayışına dahi girmeden kapıdan dışarı atarlar. Bu en istenmeyen fakat en sık karşılaşılan bir durumdur.  18 yaş altındaki bireylere maalesef ki sahiplendirme yapılmamalı, aile içerisinde bakılabileceğinden emin olunan durumlarda sahiplendirme işlemi yapılmalıdır. Heveslik değil ömürlük bir sahiplendirme olarak dostunuzu evine yeni bir birey olarak katmak isteyen bir aile olduğundan emin olmalısınız. Onlarla bir süre daha irtibat halinde kalma, müsait oldukça kedinin fotoğrafını isteme gibi şartlar sunmalı ve bunu kabul etmeleri halinde kedinizi sahiplendirmelisiniz. Bu konuda yeni aileye ya da kişiye çekincelerinizi anlatarak ne amaçla irtibat halinde kalmak istediğinizi belirtmeniz uygun olacaktır.

Kedi Bakma Deneyimi Bulunuyor mu?

Aslında bu işinizi kolayca rahatlatacak bir durumdur. Daha önce kedi ya da başka bir evcil hayvan bakma deneyimi olan kişiler, kedi bakımının sorumluluğunu kolayca alabilecek ve yaşayabilecekleri zorluklarında farkında olan kişilerdir. Masrafları, veteriner kontrolleri, evin güvenliği gibi konularda bilgi sahibi olacak ve tereddütsüz şekilde bakım sürecinin üstesinden gelecektir. İlk kez bakmaya niyetli kişiler için ise kararlı olmaları halinde olumlu olumsuz durumları anlatmanız ve yardımcı olmanız halinde hala kararlı olmaları sayesinde şans vermeniz uygun olacaktır.

Sahiplenecek Kişilerin Herhangi Bir Alerjik Rahatsızlığı Var mı?

Kedi sahiplendiren kişilerin aldığı en sık dönüşlerden birisi de birkaç gün sonra aile içerisinden birilerinin kedilere alerjilerinin çıktığını söylemesidir. Yeni bir eve geçmiş tam da adapte olmuş bir kedinin tekrar yollanmak istenmesi tahmin edersiniz ki onda travmatik durumlar yaratacaktır. Bu durumu sorarak kesin teyidini almanız son derece önemlidir.

Bir Evcil Hayvan Sahiplenmenin Masraflarından Haberdar Olmaları

Günümüz ekonomik koşullarda her şeyin fiyatının yükseliyor oluşu insanları zor duruma düşürse de bir kedi sahiplenmenin rutin masrafları (mama, kum, temel eşyalar) dışında ekstra aşı, kısırlaştırma, hastalık gibi durumlarda masraflar ortaya çıkarabileceğinden ve üstesinden gelebileceğinden emin olmalısınız. Ailesiyle 10-15 yıl ortalama bir süreç geçireceği ve bu sürede canlıların doğası gereği beklenmeyen durumlar, rutin mama, kedi kumu masrafları gibi konularda kedi sahiplenme konusunda hevesli görüştüğünüz adaylara bilgi vererek, fikirlerini sormalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar