MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin İnsanlar Tarafından Yapılmasından Nefret Ettiği 3 Davranış

22.10.2023 13:12:27

Öncelikle belirtmek isteriz ki her kedinin tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahip olduğu bizler tarafından bilinmemektedir. Bazı kediler çok daha insancıl ve sahiplerine bağlı iken bazı kediler uzaktan sevgi ve ilgi görmeyi, çok fazla sıkboğaz edilmeyi sevmezler. Bazı kediler sahiplerinden birkaç gün ayrı kalırken huzursuz olurken bazı kediler evde kalan diğer aile bireyleriyle yetinmeyi tercih ederler. Aynı şekilde karakteristik farklılık dışında bu dostlarımızın damak tatları bile değişkenlik gösterebilir. En pahalı mamalara yüz çevirirken çok daha ucuz ve besin değerleri düşük mamalara bayılabilirler.

Bizleri günden güne şaşırtan ve hayretlere düşüren kedi dostlarımızın genelde ortak anlaşmaya varmış gibi bazı davranışlara ve hareketlere kesinlikle tahammülü yoktur. Yavru bir kedi sahiplendiyseniz zamanla onun hoşlandığı şeyleri keşfedecek, karakterini, davranışlarını daha iyi analiz edebilecek tecrübeye sahip olsanız da genel olarak kedilerin insanlar tarafından yapılmasından nefret ettiği konulara göz atalım.

Tuvalet Kaplarının Temizlenmemesi

Kediler temizlik ve hijyen konusunda kendilerinden söz ettiren canlılardır. Uyku dışında belki de günün büyük bir bölümünü kendilerini temizlemekle geçirirler. Belki de en nefret ettiklerinin konunun başında tuvalet kumlarının temizlenmemesi ya da geç temizlenmesi onları sinir eder. Kimi zaman sahiplerini protesto etmek için tuvalet kaplarının dışında tuvalet ihtiyaçlarını gördüklerine bile şahit olabilirsiniz. Eğer tek kedi değil de daha fazla kedi sahibiyseniz bu duruma dair daha özenli olmanız gerekmektedir. Sadece kedi tuvaletinin temizlenmesi değil rutin aralıklarla kedi kumunun komple değiştirilmesi konusunda da dikkatli şekilde takipçisi olmalısınız.

Sevmenin Dozunu Kaçırma

Kediler fazlasıyla özgür ve ev içinde dahi olsa özgürlüklerine düşkün hayvanlardır. Biz sahipleri olarak onların sevimliliğine karşı koyamayıp, onları ilgiye boğma ve sevmenin dozunu kaçırsak da onlar bu durumdan net bir şekilde nefret ederler. Kucaklama, sarılma, onları severken sıkma, kucağımızda zorla tutarak gitmelerine izin vermeme onları fazlasıyla bunaltacak ve akabinde bir pati darbesi atarak kaçmalarına ve saklanmalarına yol açacaktır. Bu nedenle onların en keyifli ve mutlu olduğu anları takip etmeli, kendileri bize yaklaştığında onları sevip, okşayarak bir fobi geliştirmesinin önüne geçmeliyiz.

Ortamdaki Gürültü Kirliliği

Ani ve yüksek sesler kedilerin gerilmesi ve stres yaşamasına yol açmaktadır. Ayrıca kalabalık ev ortamı, gelen giden yabancıların çok olması ve farklı kokular onun saklanmasına ve tedirgin davranışlar içerisine girmesinin başlıca nedenlerinden birisi olacaktır. Kediler ortamlarındaki şartlara uyum sağladıktan sonra bu ortamın içerisindeki, ses, koku, kişiler, mama ve hatta eşyalarının ev içerisindeki yer değişikliği bile istemeyecekleri durumlardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar