MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Maltı Nedir? Faydaları Nelerdir?

5.02.2021 12:23:26

Kısaca özetlemek gerekirse kedi dostlarımız için ek besin ve takviye olarak kullanılan son derece faydalı bir üründür. Çeşitli markalarda bulabileceğiniz gibi içeriği ve sağladığı faydalar da değişkenlik gösterebilmektedir. Kediler için tavsiye edilen ürünlerin başında gelen bu ürün kedi maltı ya da kedi macunu şeklinde isimlendirilir. Malt kullanımı yerinde ve kararında kullanıldığı son derece faydalı olup fazlası ise herhangi bir kronik rahatsızlığı var ise sakıncalı olabilir. Veteriner hekimlerinizden gerekli tavsiyeleri bu ürünün kullanımı hakkında isteyebilirsiniz. Fakat biz kedi maltının diğer yararlarına göz atalım!

Kedi Maltı ve İçeriği Nedir?

Temelde ek besindir. Genelde sindirim sağlığı ve tüy yumağı problemine karşı tavsiye edilir. Bunların yanında metabolizma faaliyetlerin düzenlenmesinde yardımcı etkileri de bulunmaktadır. Tüpler içerisinde aynı diş macunu formülünde satılmaktadır. Jel halleri de bulunabilir. Parmağınızın ucuyla evcil dostunuza yedirebileceğiniz gibi mamasının içerisine de tavsiye edilen ölçülerde katarak yemesine yardımcı olabilirsiniz.

Ticari bir ürün olduğu için firmalar farklı içerikler ve tatlandırıcılar kullanabilir. Herhangi bir ilaç olmamakla birlikte özel formüllere sahip çeşitleri bulunur. Temelinde malt ve özü bulunur. Devamında değişkenlik gösterse de maya, bazı yararlı yağ asitleri, vitamin, süt ürünleri ve mineraller içerir.

Kedi Maltının Kediler için Faydaları

Bilinen ve kullanımın yaygın amacı hairball etkisi nedeniyle kendilerini gün boyu temizlerken yuttukları tüylerin midelerinde topaklanmasının önüne geçmesidir. İster istemez yuttukları bu tüyler bir süre sonra azımsanmayacak seviyeye gelebilir. Genelde kusarak ya da dışkı yoluyla atsalar da çoğu zaman bu eylemi gerçekleştirirken zorlanabilirler. Sindirim sistemlerinde ve bağırsaklarında son derece ciddi rahatsızlıklar yaşatabilen bu duruma karşı kedi maltı kullanmak oldukça rahatlık vericidir.

  • Yutulan tüylerin vücuttan atılmasında etkilidir.
  • Tüy yumağı oluşumunu engeller.
  • Metabolizma faaliyetini düzenler.
  • Evcil dostunuzun sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Tüylerin dökülmesinde azalma sağlar ve tüylere canlılık verir.
  • Deri sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.
  • Kalp ve göz sağlığı açısından desteği vardır.

Kedi Maltı (Macunu) Nasıl Kullanılır?

Kedinizin yaşına ve günlük duyduğu ihtiyaçlara göre verilmesi gereken miktar değişebilir. Her ürünün arkasında kullanım miktarı kesinlikle yazmaktadır. Uzun tüylü kedilerin tüketim miktarı biraz daha artabilirken kısa tüylü kedilerde kullanım miktarı 2-3 günde 1 kez şeklinde değişebilir. Parmağınızın ucuna sürerek ya da kedinizin patisine sürerek bunu yedirebileceğiniz gibi mama kabına da sıkabilirsiniz. Kedi macununu kedinize yedirmeden önce mutlaka karnının aç olmasına mızmızlık yapmaması açısından dikkat etmeniz yeterlidir.

Kedi maltı çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar