MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kış Aylarında Sokak Hayvanları İçin Hazırlayabileceğiniz 1 Kap Mama Hayat Kurtarır. İşte Tarifler

5.02.2021 11:55:05

 

Her canlının hayatını zorlaştıran kış ayları içindeyiz. Yaz ayına oranla yemek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için hazırlayabileceğiniz basit tarifleri sizlerle paylaşacağız. Kış günlerinde kedilerin 6 saat, köpeklerin ise 16 saat aç kalmaları hayati risk taşıyor. Bu durumda da biz hayvanseverlere 
büyük bir sorumluluk düşüyor. 

-Eğer ki kuru mama temin edemiyorsak, sokak canlarımız için besleyici mamalar hazırlamamız oldukça mümkün. Besleme konusunda hassasiyet göstererek bulunduğunuz çevrede öncü olun. Evdeki yiyecekleri değerlendirip parklara ya da binanızın önüne koyun.

Vereceğiniz yemeklerin bozulmadığından emin olun. Yardım etmek isterken rahatsızlanmalarını hiç istemeyiz. Kedi ve köpekler için
sarımsak, soğan, çiğ et, sosis, salam, şekerli gıdalar ölümcül olabiliyor. Soframızdaki artan yiyecekleri hayvanlara vermek 
cazip görünse de onlar için zehirli olabileceğini unutmayalım. Süt ürünleri tüketen hayvanlarda hazımsızlık ve ishal gibi durumlar
görülebiliyor. Eğer süt ürünü verecekseniz laktozsuz olmasına dikkat etmelisiniz.


Gelelim tariflere

-Sokak hayvanlarının istisnasız tükettiği yemeklerden biri makarna. Bir paket makarnayı et bulyonla tuz ve yağ olmadan haşlayabilirsiniz. 
Severek tüketeceklerdir.


-Yaş mama gibi bir tarif arıyorsanız eğer, evde yapılan yemeklerin suyunu değerlendirip papara yapabilirsiniz.

Küçük küçük parçalara ayırdığınız ekmeklerin üzerine tavuk ya da sebze suyunu gezdirin. Eğer imkanınız varsa haşlanmış tavuk 
parçaları ekleyebilirseniz harika olur.

- Yemek hazırlarken artan sebzeleri atmayın. Artan sebze ve pirinç haşlayarak can dostlarımızın doymasına yardımcı olabilirsiniz.

1 su bardağı pirinçle birlikte artan sebzeleri, et bulyon ya da tavuk bulyonla haşlayın. piştikten sonra bir çatal yardımıyla püre haline getirebilirsiniz.

-Bayılarak yedikleri bir lezzet daha! Yumurtalı pilav

Oldukça basit olan bu tarifi sokak canları severek tüketiyor. Tavuk ya da et suyuyla pirinci haşlayın. Yine haşlanmış olan yumurtaları ufak ufak doğrayın ve pilavla karıştırın. İşte bu kadar.

- Asla hayır diyemeyecekleri bir lezzet! Ton balığı

Malumunuz ton balığı çok da ucuz bir gıda değil. Ama olur da kullanmak isterseniz minnoşlarımız için, pilav ya da makarnayla karıştırarak verebilirsiniz. Oldukça doyurucu olacaktır.

Sokak hayvanı dendiğinde sadece aklımıza kedi köpek gelmiyor elbette. Kuşlar!
Onlar için de cam önünüze ıslatılmış ekmek ya da buğday bırakabilirsiniz. Ağaç dallarına ekmek asabilirsiniz. Ya da plastik şişeyi ağaca asarak içine buğday koyabilirsiniz.

Gelelim en önemli gereksinimlerden biri olan suya. Su kaplarına damlatacağınız zeytinyağı suyun donmasını engelleyecektir ve bir damlası bile yetecektir.

 

 

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar