MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Tüy ve Deri Sağlığını Koruyan 3 Etken

8.02.2021 11:09:51

Köpeklerin fiziksel sağlığının en önemli göstergesi tüy ve deri bölgesidir. Ona gösterdiğiniz ilginin ve bakımın dışa vurumu olarak da düşünebileceğiniz bu göze çarpan kısımlar evcil dostunuzun son derece iyi bakıldığını ve beslendiğini göstermektedir. Uzun tüylü bir köpeğiniz var ise işiniz daha da zor olup kısa tüylü köpeklerde bakım ve koruma nitekim biraz daha basittir. Fakat her ırk köpeklerde bazı temel kurallara dikkat ederek tüy ve deri sağlığını korumanız mümkündür.

Etken 1: Doğru Beslenme

Doğru ve kaliteli beslenme sadece tüy ya da deri sağlığıyla alakasız genel olarak sağlığın korunmasındaki ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Dostunuzun gelişimi ve gelişim sonrası bunun sağlıklı şekilde korunmasında etken yapıtaşlarını beslenme ve bu beslenme içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu protein, yağ, karbonhidrat ve aminoasitlerle korur.

Mama seçiminde mamanın fiyatı ve popülerliğinden ziyade içerdiği besin değerlerini öncelik yapmanız önemlidir. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapabileceğiniz gibi veterinerinizden tavsiyeler de almanız işini kolaylaştıracaktır. Tüy ve deri sağlığı konusunda özel mamalar olabileceği gibi onun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine sahip mamayı da bulabilirsiniz.

Etken 2: Tüylerinin Taranması

Uzun tüylü köpeklerde bu bakım tipi çok daha fazla zaman ve sıklıkla yapılmasını gerektirirken kısa tüylü köpeklerde biraz daha rahat edebilirsiniz. Bir köpek sahiplenmeden önce bu konuda günlük ya da haftalık olarak bu rutine ne kadar vakit ayırabileceğinizi iyi düşünmeniz gerekmektedir. Sadece kaliteli bir mamayla beslenmeniz yeterli olmayacaktır. Bunların hepsini bir bütün olarak düşünerek sağlıklı bir tüy ve cilt yapısı için rutin şekilde tüylerinin taranması olmazsa olmazlar arasındadır.

Tarama ya da fırçalama olarak tabir edeceğimiz bu rutini uzun tüylere sahip ırklarda hafta en az 2 kez ve kısa tüylü köpeklerde en az 1 kez olması koşuluyla yavruluğundan itibaren alışkanlık haline getirin. Onun cilt ve tüy yapısına uygun tarak ya da fırçayı mutlaka edinin. Düzenli tüy taranmasının en büyük avantajları, üzerinde biriken ölü ve düşecek olan tüyleri önceden toplayarak daha az tüy dökmesini sağladığı gibi derisinin hava almasını ve daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Etken 3: Banyo Yaptırmak

Sağlıksız tüylerin en belirgin özellikleri yağlı ya da tozlu bir yapıda görünmeleridir. Ayrıca kötü kokunun da beraberinde gelmesi nedeniyle dostlarımızın rutin olarak yıkanma ihtiyacını doğurmaktadır. Köpekler maalesef ki kediler kadar kendi kendilerini temizleyecek yapıda değillerdir. Ayrıca park ve sokak gezintilerinin de olması birçok tozlu ve çamurlu yoldan geçmeleri yüzünden çok çabuk kirlenmelerine yol açmaktadır. Evcil dostunuzun belirli aralıklarla uygun köpek şampuanıyla yıkanması oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında ayda 1 kez uygun olabilecekken yazları bu sayıyı hem serinlemeleri hem de temizlenmeleri açısından artırmanızda fayda bulunmaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar