MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Kumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

23.03.2022 16:02:38

Kedi Kumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kedi sahiplerinin en çok ihtiyaç duydukları malzemelerin en başında gelen şey kedi kumlarıdır. Kapalı alanlarda yaşayan kedilerimizin tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kullanılır. Kedilerimizin titiz canlılar olduğu düşünüldüğünde onların yaşam sürdürdükleri ortamlarda kedi kumu bulundurmanın zaruri olduğu anlaşılacaktır. Kediler için zorunlu kedi kumları arasında en çok tercih edilenleri kilden üretilmiş olanlardır. Bunun özelliği yüksek emici olmasından kaynaklıdır. Kristal bir görünüme sahiptir. Tozlanma yapmazlar. 

Doğru Kedi Tuvalet Seçimi

Kedilerimiz, köpekler gibi mama ve su tüketiminden hemen sonra tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye adapte değillerdir. Keyfi hayvanlar olduklarından dolayı kediler, köpeklerden farklı olarak günün belirli saatlerinde beslenmezler. Az az ve sık sık mama yiyen kediler boşaltım gereksinimleri de yeme sıklığına göre belirlenmektedir. Bu da ev içinde beslenen kediler için kedi tuvaleti bulundurmayı zorunlu kılmaktadır. Tuvaletlerin içinde mutlaka kedi kumu olması zorunludur.

Kedi kumlarının nasıl kullanılması gerektiğini anlamadan önce kedi tuvaletleri konusunda doğru seçim yapılması önemlidir. İlk olarak kedi tuvaletinin konumlandırılacağı yer ilk ve son kez seçilmelidir. Çünkü sık sık yer değiştirilmesi kedilerimiz için hoş karşılanmaz. Bu seçtiğimiz alan, kedimizin rahat ulaşabileceği ancak mutfak, banyo ve yatak odası gibi alanlarda olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Kedimizin yaşadığı ev küçük ise kapalı kedi tuvaleti seçmek en iyi tercih olacaktır. Alan büyük ise açık tuvalet tercihi yapmamız gerekmektedir. Eğer evde birden azla kedi var ise kedi sayısı kadar tuvalet bulundurmamız gerekmektedir. Sağlık açısından da işe yarayacaktır. Ve en önemlisi ise kedinizin tuvaletin içinde rahat ve kolay bir şekilde hareket edebileceği tuvalet seçimi yapmamız gerekmektedir.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedinize uygun bir tuvalet seçimi yapıp onu evinizin belirli bir yerine koyduktan sonra yapmanız gereken ilk şey doğru kumu belirlemeniz olacaktır. Kum seçiminizi kedinizin alerjik olup olmadığına, yaşına, ırkına ve cinsine göre yapmanızda fayda var. Bazı kedi türleri, alerjik olduğu için toz çıkaran kumlar ile kokulu kumlar kedilere zarar verebilir. Yavru kedilerde ise büyük taneli kumlar patilerinin çizilmesine neden olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar