MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Yüksek Ateş, Köpeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

21.03.2022 12:30:16

Köpeklerde Yüksek Ateş

Köpekler dünyada en fazla evcil olarak beslenen hayvanlar arasında birinci sıradadır. Köpeklerin görünüşü ve büyüklüklerine göre 400’den fazla ırka sahip olduğu bilinmektedir. Köpekler kedilerde olduğu gibi dünya da en geniş coğrafyasına yayılan hayvanlardan birisidir. Günümüzde sokaklarda çok sık rastladığımız, insan dostu olarak bilinen köpeklerde aynı insanlar gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirler. Yüksek ateş sık karşılaştığımız sağlık sorunları arasında olarak bilinmektedir. Birçok köpek sahibi bu sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunla nasıl başa çıkabiliriz sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Dünyada en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında birinci sırada gelen köpekler çok eski zamanlardan beri avcılık ve bekçilik gibi farklı çeşitlerde insanların yanında bulunmaktadırlar. Daha sonra zamanla evcilleşerek insan ırkıyla beraber yol almışlardır. Duygusal bir yapıya sahip olan köpekler tıpkı insanlar gibi sık karşılaşılan hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Bu hastalıklardan biri de ateştir. Çocuklarda da olan ateşlenmesini engellemek için evinizde yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

Köpeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Köpeklerinizin ateşi varsa ilk önce ılık bir bezle silmeniz gerekmektedir. Özellikle patilerini ve koltuk altlarına nemli bez koyabilir, burun gibi vücudunun sıcak olan bölgelerini silmeniz köpeğinizi biraz rahatlatacaktır. Ancak silme işleminiz bittikten sonra kuru havlu ile durulamayı unutmayınız.

Başka bir yol ise soğuğa yakın bir ılık suyla köpeğinizi yıkamanız olacaktır. Köpeğinizi yıkadığınız ortama dikkat etmenizde fayda var soğuk bir yerde yıkamamanız gerekmektedir. Çünkü yıkamadan sonra ıslak olan köpeğiniz üşütebilir, bundan dolayı da uyguladığınız yöntem fayda görmeyecektir.

Yıkama sırasında özellikle köpeklerin patilerini ve koltuk altlarını bol bol ıslatabilirsiniz. Yıkamadan sonra köpeğinizi kuru bir havlu eşliğinde durulayabilir, sonrasında kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise köpeğinizin bol bol su içmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı su içtiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sık sık suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Köpeklerde susuzlukta ateşe yol açabilmektedir. Köpeğinizin patilerine, koltuk altlarına, arka ayaklarının arkasına ve yüzüne buz torbası koyabilirsiniz. Ancak yine uygulamadan sonra kuru bir havlu ile köepeğinizi kurutmanız gerekmektedir.

Bu uygulamalar yapıldıktan sonra da ateşi düşmüyorsa veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar