Kedi Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Çözüm Önerileri

14.05.2020 11:34:13

Alerjik reaksiyonlar bağışıklık sistemimizin dışarıdan alışık olmadığımız faktörlere karşı genel olarak gösterdiği tepkilerden meydana gelmektedir. Çoğu insanın yaşadığı polen, toz ve bazı tip deterjanlar buna en uygun örnek olabilir. Bazı insanların her ne kadar onları sevse de bünyelerine bağlı olarak hayvanlara ve kedilere karşı alerjisi olabilmektedir.

Bu konuda genel bilgi insanların kedi tüyüne alerjisi olduğu düşünülse de aslında olan kedilerin birtakım salgıları neden olmaktadır. Kedi alerjisi kedi tarafından salgılanan idrar tükürük ya da cilt bezlerin dışarı çıkan bir madde nedeniyle oluşabilmektedir. Tüylerini gün içerisinde yalayan kedilerin tüylerinin aslında bizlere alerjik bir sebepmiş gibi gelmesinin asıl nedeni de budur. Kedilerde oluşan alerjinin sebeplerini anladık. Bu alerjenlerin deri ve tüy yoluyla vücuduna yayılırken, ev içerisinde dolaştığında her tarafa yayabileceğini tahmin etmek de güç olmayacaktır. Alerjik reaksiyon yaşayan bir insan her kedide bu problemi maalesef yaşayacaktır. Bu durumun kedilerin ırkı, cinsi ya da yaşıyla alakası bulunmaktadır. Fakat bu tetikleyici etkinin azaltılması konusunda erkek kedilerin salgıları bir adım öndedir. Hormonsal olarak da çok daha fazla aktif olan erkek kedilerin, alerji problemi yaşayan insanların pek tercih etmediği toplum içerisinde bilinmektedir. Bu sorunlar karşı kedilerin vakti geldiğinde kısırlaştırılmaları sorunu büyük ölçüde azaltabilecektir.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kaşınan ve yırtınacak gibi hissedilen boğaz, burun gıdıklanması ve akıntısına ek olarak sık sık hapşırma solunum sistemi odaklı belirtilerin başında gelmektedir. Gözlerin sıklıkla yaşarıp kızarması ve burun tıkanıklığı da alerjik reaksiyonların dışarıdan görülen tepkileridir. Kedi alerjisi olan kişiler genelde hep kendilerini nezle gibi hissettiklerini söylerler. Vücut direncine ve gücüne bağlı olarak yaşanacak bu rahatsızlık belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Kedi Alerjisine Karşı Çözüm Önerileri

Öncelikle ilk yapılması gereken bu konuda uzman bir doktor tarafından muayene edilmek ve onun önerisiyle ihtiyaç duyulması halinde gerekli test ve tetkiklerin yapılmasını sağlamasıdır. Test sonuçlarına bağlı olarak kedi ya da bağla bir duruma karşı alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ortaya çıkacaktır. Kedi sahiplerinin kesin olarak bilinen alerjilerine karşı ve etkilerinin azaltabileceği çözüm önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kedinizin temizliğine özen gösterdiğinden emin olun. Bazı kedilerin temizlenme konusunda alışkanlığı diğerlerine göre zayıf olabilir. Gerektiği taktirde yıkamaktan çekinmeyin.
  • Tüylerini sık sık tarama alışkanlığı edinin. Ölü tüyleri ve potansiyel alerjik salgıların temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Halı ve bu tip yerde serdiğiniz kilimler alerjik maddeleri üzerine çekebilmektedir.
  • Alerjinizi sadece kedi değil yaşadığınız ortamda bulunan toz ve kirlerin de tetikleyebileceğini unutmamalısınız. Sık sık temizlik yapmayı ihmal etmeyin.
  • Bağışıklık sisteminizin güçlü olması için beslenme ve uyku saatlerinize dikkat ederek kendinize bakın.
  • Kedinizin kişisel eşyaları ve tuvaletini temizleme sıklığını artırırken her zaman uzman bir doktor tavsiyesi almadan bitkisel dahi olsa bu konuda başka bir ilaç kullanmaya çalışmayın.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar