MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Eşeleme veya Kazı Yapma Alışkanlığı

14.05.2020 13:28:00

Yazımızın devamında anlatacağımız bu durumun tam olarak ne olduğunu baştan belirtelim. Endişe duymaya gerek olmayan kazı yapma isteği köpeklerin doğası gereği gelen çok normal bir davranıştır. Bunun farklı nedeni ve nedenleri olabileceği gibi sahibi olarak evcil dostunuzu en yakından siz tanıdığınız için anlayabilmeniz kolay olacaktır.

İçgüdüsel bir davranış olan doğadaki diğer rakipleri ve yırtıcı hayvanlardan kemiğini ve oyuncağını saklama dürtüsü fazlasıyla ağır basmaktadır. Yerleri kazıma nedenlerinden dikkat çekilmesi gereken nokta burası olabilir. Köpekler binlerce yıllık evcilleştirilme sürelerine rağmen hala atalarından gelen bazı davranış ve hareketleri sergilemektedirler. Bu şaşırılacak bir durum olmamakla birlikte çok da müdahale edilmemesini kimi zaman gerektirebilir. Köpeklerin durumu da bu kazma hareketinde farklı sebepler doğurabilir. Özellikle hamile köpeğe sahip kişilerin evcil dostlarının bahçenin en kuytu ve gölgeli köşelerini kazmaları kendilerine güvenli bir yer yaratma ihtiyacından olabilir. Bazı köpeklerde ise tamamen eğlence amaçlı olup stres atma amacı güdebilir. Çitin altı ya da kapının yakınlarının kazılmaya çalışması da firar etme girişimi olarak düşünülebilir. Güvenlik önlemlerini artırmakta fayda var! Bazı köpek ırklarında bu kazma huyu genetik ve ırkın karakteristik bir özelliği olabilir. Sahiplenmeden önce köpeğinizin ırkı hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu Alışkanlığı Kontrol Almak İçin Ne Yapılabilir?

Nedeni bilmek bu durumu azaltmak ve ortadan kaldırmak için işinizi kolaylaştırır. Biraz sabrın yanında evcil dostunuza göstereceğiniz ilgi bu alışkanlığından vazgeçmesini sağlayabilir. Çit ya da tel içerisinde başka hayvanlar görüyorsa onları görmemesi adına görüşünü kapatabilirsiniz. Avlanma isteğine kapılması toprağı kazmasına neden olmaktadır. Günlük yeteri kadar egzersiz ve yürüyüşe çıkmayan köpeklerin üzerindeki fazla enerjiyi bu tip kendine yarattığı aktivitelerle atması da oldukça olağan bir durumdur. İlgisiz ve başı boş kalan köpekler parkta ve bahçelerde buldukları kumları saatlerce kazabilirler. Sık ve uzun yürüyüşler, kendisini yorabilecek alternatif köpek oyuncakları ve onları yoracak oyun modellerini aranızda geliştirmeniz hem sosyal olarak birbirinizle bağınızı artırırken onların da yorgunluğa bağlı olarak eşeleme yapma ihtiyacı hissetmemelerini sağlar. Zamanla bu alışkanlığı hafızanın derinliklerine saklayacaktır.

Çukur kazdıktan sonra onu çukur başına götürmeniz, onu azarlamanız ve bağırmanız bu doğal davranışı karşısında hata yaptığına dair ilgi kurabilmesine yardımcı olmayacaktır. Bu onlar açısında çok normal bir durum olmakla birlikte özellikle fazla enerjisi olan ve hamile köpeklerdeki koruma içgüdüsünden ortaya çıkmakta olan durum olarak göze çarpmaktadır.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar