Kalitesiz Köpek Mamalarının Evcil Dostlarımıza Etkileri

10.01.2020 12:26:40

Günümüz şartlarında mama fiyatlarının artışı birçok köpek sahibini arayışlara iterken farkında olmadan evcil dostlarımızın sağlığını da istemeden tehlike altına sokabilmektedir. Mama fiyatında kalite olarak kısıtlamaya giderken onların sağlığının uzun ve kısa vadede olumsuz etkilenebileceğiniz asla göz ardı etmemeliyiz.

Evcil dostlarımızın büyümesi ve gelişmesinde en önemli konu beslenmedir. Bunun yanında sağlıklı ömre sahip olması, hastalıklara karşı güçlü ve dirayetli olması kaliteli beslenmenin devamında gelen durumlardır. Ağız ve diş sağlığından, böbrek, karaciğer, kalp, tüy ve cilt sağlığına kadar birçok hayati durum beslenme programı ve içeriğindeki kalitenin altında yatmaktadır. Hazır ve kuru mamaların şu an ki önemlerini ve çeşit çeşit lezzet ve fiyat aralığında olması herkesin malumu olan bir konu. Köpeklerini bir evlat olarak gören seven, hastalığında daha çok üzülen bir köpek sahipleri olan mamadan tasarruf yapmak adına ucuz markalara yönelmek uzun vadede bizlere sağlık sorunları ile uğraşmamız gerektiğinin apaçık göstergesidir.

Mamalar ne kadar kaliteli de olsa son kullanma tarihleri, muhafaza edilme yöntemleri, evcil dostumuzun ırkına, yaşına ve günlük ihtiyaçlarına uygunluğuna dikkat etmek de oldukça önemlidir. Doğru ve hava almayacak şekilde muhafaza etmek bozulmasına ve bayatlamasına neden olmasının önüne geçecektir.

Kalitesiz Mamaların Kısa Sürede Sağlığı Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Öncelikle sıkça mama markası ve içeriğini değiştirmek evcil dostlarımız için iştahsızlık, mama beğenmeme ve huzursuzluk ortaya çıkartabilmektedir. Besin değerlerinin ihtiyaçlarını karşıladığını düşündüğünüz piyasada ismi bilinen ve kullanıcıları tarafından olumlu yorumlarla desteklenmiş bir kuru mama kullanıyorsanız bunu sıklıkla değiştirmeye çalışmayın. Kusma, karın ağrısı, mide sorunları, aşırı kaşınma, deride döküntü gibi birçok rahatsızlık kalitesiz mama seçiminde başınızı ağrıtabilir. Basit ve genelde herkesin başına gelmesi muhtemel rahatsızlıkla gibi görünse de oldukça uğraştırıcı bir tedavi sürecine sahip hastalıklardır. Yapacağınız sağlık masrafları emin olunuz ki aldığınız ucuz mamalardan, yapacağınız ufak kardan daha fazla olacaktır.

Kalitesiz Mamaların Uzun Sürede Sağlığa Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Öncelikle vücudun gücü ve dirayetine bağlı olarak bağışıklık sistemini hastalık ve sağlık sorunlarına karşı zayıflamasına neden olmaktadır. Bu da evcil dostumuzun en ufak hastalıkları dahi kolaylıkla atlatması mümkünken günlerce etki altında kalarak çok daha şiddetli seviyede yaşamasına neden olabilmektedir.

Tüy dökülmesi, tüy köklerindeki güçsüzlük, bağışıklık sisteminin zayıflaması, aşırı uyku, halsizlik, kabızlık, enerji azalması ve hareketsizlik köpeklerde görülmesi muhtemel uzun vadeli olumsuz etkilerden bazılarıdır. Yetersiz besin alan, ihtiyaçlarını karşılamayan mamaların göreceğiniz üzere köpeklerimizin birçok hastalıkla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca onları bolca su içmeye özendirmek ve teşvik etmemiz de kaliteli beslenmelerinin yanında önemlidir. Günlük taze su ve temiz mama kapları onların sağlıklı beslenmeleri açısında dikkat etmemiz gereken diğer hususlardır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar