MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Artık Şehirler Arası Otobüslerde Evcil Hayvanlarımızla Yolculuk Yapabileceğiz

11.01.2020 13:30:56

Şehirler arası yolculuklarımızda önceden sadece bagaj bölümünde yolculuk yapabilen evcil hayvanlarımız, artık sahibiyle birlikte seyahat edebilecek. Karar sonrası sosyal medya yine ikiye ayrıldı! Kararı onaylayanlar gibi onaylamayanlar da var.

Ulaştırma Bakanlığı'nın Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapmış olduğu değişiklik, 10 Ocak 2020'de Resmi Gazetede yayımlandı.

Bu zamana kadar yolcular, evcil hayvanlarını kafes içinde yalnızca bagaja verebiliyorlardı. Şimdi ise yine kafesinde ve kilitli olma şartıyla sahibiyle birlikte yolculuk yapabilecek. Yeni karara göre aşı karnesi mevcut, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar özel kafesinde kilitli olması şartıyla sahibinin kucağında ya da oturduğu koltuğun ön kısmında taşıyabilecek.


Hayvanlar için özel seferler de düzenlenecek

Otobüs firmaları evcil hayvanların taşımacılığı için özel seferler de düzenleyebilecek.

Kararda geçen ifadeler şu şekilde:

"Aşı karneli, kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir"
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar
sançoo
13.01.2020 10:00:36
Güzel bir haber