MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Japon Chin Irkı Özellikleri ve Bakımı

12.05.2022 16:45:54

Japon Chin Irkı Özellikleri ve Bakımı

Sevecen, asil ve sevgi dolu bir köpek türü olan Japon Chin, 1000yıldan fazladır insanlarla birlikte yaşamaktadırlar. Çok enerjik oldukları söylenemez, genel olarak gün içerisinde sahiplerinin bulunduğu ortamda sadece yanlarında dinlenmeyi tercih etmektedirler. Egzersiz ihtiyaçları çok azdır. Tek istekleri sadece oyun oynamaktır. Çok zekidirler. Gereksiz yere gürültü çıkarmazlar, sessiz bir yapıları vardır. Sahiplerine karşı çok sadıktırlar. Yabancılara karşı da hiçbir sorun çıkarmazlar. Diğer hayvanlara karşı ise mesafelidirler. Yalnızlığı sevmezler. Kedilere benzeyen huylara sahiptirler. Yüksek yerleri çok severler. Ev içerisinde zıplamak, koşmak ve tırmanmak gibi yaygın olan davranışları görülmektedir. Apartman dairelerine oldukça çabuk uyum sağlarlar. Sağlıklı bir şekilde bakılırsa ortalama olarak 10 ila 15 yıl arasında yaşayabilirler.

 Mini ırk köpekler arasında yer almaktadırlar. Ağırlıkları ise 2-3 kilogram ile sınırlıdır. Uzunlukları da en çok 28 santimetredir. Kilo almaya ise orta seviyede eğilimlidirler. Anavatanları adlarından da belli olduğu üzere Japonya’dır. 1853 yılından itibaren popülerlikleri artmıştır. Bu ırk anavatanı dışında ilk olarak Amerika Devlet Başkanlarından Franklin Pierce’dir.  1977 yılına kadar ismi Japon Spanieli olarak bilinmektedir.

Dişi Japon Chin’ler doğumlarında 1 ila 5 adet yavru doğurmaktadır. Yavru sayılarının fazla olması sonucunda ise sezaryen olasılığını arttırmaktadır. Hamilelik dönemleri ise veteriner hekim kontrolünde geçirilmelidir.

Japon Chin Tüy Bakımı

Uzun tüylere sahip olmalarından dolayı orta derecede tüy dökümleri vardır. Günlük fırçalanması tüy dökmelerini azaltmış olacaktır. Aylık bir defa banyo yapmaları gerekmektedir. Tırnakları diğer köpeklere göre daha hızlı uzamaktadır. Dişleri çok sık olmasa da periyodik aralıklarda yıkanmalıdır. Göz kenarları enfeksiyon oluşumuna karşı sürekli temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

Eğitimi

Yavruluk dönemlerinde başlanması gerekmektedir. Sahiplerini mutlu etmek nesilleri boyunca devam eden alışkanlıklarıdır. Oldukça cesur ve gururludurlar. Bundan dolayı da eğitimlerinde nazik ve kibar davranılmalıdır. Sert bir tavır kesinlikle uygulanmamalıdır. Eğer ki sert bir tavırla karşılaşırsalar kendilerini öğrenmeye kapatır ve strese girerler.

Bakımı

Beslenmeleri sağlıklarının korunmasında oldukça kilit bir role sahiptir. Alerji hastalıklarına yatkın oldukları için nasıl beslendikleri, konforları ve yaşam alanlarının kalitesini doğrudan etkilemektedir. Solunum hastalıklarına meyilli oldukları için kilolarının dengede tutulması gerekmektedir. Günde 2 öğün olacak şekilde kaliteli mini ırk köpek mamaları ile beslenmeleri gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar