MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İrlanda Kurt Tazısı Özellikleri ve Bakımı

13.05.2022 09:47:33

İrlanda Kurt Tazısı Özellikleri ve Bakımı

Devasa bir görünüme sahip olan İrlanda Kurt Tazıları, sahibine düşkünlükleriyle bilinmektedir. Vicdanlı, sabırlı, cömert, düşünceli ve çok zekidirler. Zekası sayesinde herkesi kendisine hayran bırakabilecek bir kapasitededir. Eğitimleri çok kolay olan bu türün oyunlarla arası çokta iyi sayılmaz. Yavruluk dönemlerinde yeterince sosyalleştirilmesi ve temel eğitimleri verilmesi sonucunda yabancılara, çocuklara ve diğer canlılara karşı oldukça sevimli olurlar. Çok enerjik sayılmazlar. Günlük 1 saat egzersiz yapmaları sağlıklarını koruma açısından idealdir. Ağırlıkları 40 ila 70 kilogram arasında değişmekte olan bu türün uzunlukları ise erkekler 90 santimetreye kadar çıkmaktayken dişilerde 85 santimetreyi geçmemektedir.  Anavatanları adından da anlaşılacağı üzere İrlanda’dır. Avcılık konusunda oldukça başarılı oldukları için halk bu ırkın avcılık yönünden yararlanmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir yapıları olduğu için savaş zamanlarında yaralı askerleri taşımalarında görevlendirilmişlerdir. Dişi tazılar doğumlarında 2 ila 12 adet yavru doğurabilir. Orta derecede tüy dökerler. Haftada 1-2 defa taranması hem tüy sağlığını hem de kendisiyle sahibinin bağlarını güçlendirir. Tüyleri çok uzayı gözlerini kapatırsa eğer o zaman kesilmesi uygundur. Tırnakları ise fazla uzamadan törpülenmelidir. Uyumaya bayılırlar. Günde 12-16 saat uyudukları görülür. Soğuk havalara karşı çok dayanıklıdırlar. Sıcak havalarda bunalımlar geçirirler. Sıcağı pek sevmezler. Bekçi görevini de üstlenirler. Apartman dairelerinde yaşamaları uygun değildir. Geniş bahçesi olan evler ve çiftlik gibi yerlerde bakılması uygun görülmektedir. Havlamayı çok sevmezler, herhangi bir tehlikeyi sezdiklerinde havlayarak sahiplerine kendilerini ifade ederler.

İrlanda Kurt Tazısı Eğitimi Nasıl Olur?

Yavru Tazılar olgunlaşma dönemlerine 18 ayda girmektedirler. Bu süre zarfında yıkıcı olabilirler. Hem kendilerine hem de çocuklara istemeden zarar verirler. Yavru dönemlerinde sosyalleşmeleri ve eğitimleri başlanmalıdır. Çok hızlı öğrenirler ve sahiplerini mutlu etmek isterler. Bu ırka terapi köpeği de denilmektedir.

İrlanda Kurt Tazısının Beslenmesi Nasıldır?

Kalp ve eklem hastalıklarına yatkındırlar. Yaşama süreleri de maalesef kısadır. Büyük ırklara özel kuru mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Tek öğün yemek verilmelidir. Kilo kontrolleri sağlanmalı ve kilo aldırmayacak mamalardan verilmelidir. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar