MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bullmastif Köpek Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

13.05.2022 14:15:19

Bullmastif Köpek Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

19. yüzyılda Mastiff ve Bulldog cinslerinin melezlenmesi sonucunda yeni bir tür olarak ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. Büyük ırk köpekler arasında yer almaktadır. Oldukça güçlü bir gövdeye sahiptirler. Ailesine çok bağlıdırlar. Onları korumak için canları pahasına ne gerekiyorsa onu yaparlar.  Korku nedir bilmezler, sakin bir türdür ve çok sıcakkanlıdırlar. Sahiplerine oyuncu tavırlar sergilerler. Yabancılara karşı ise son derece temkinli ve soğuk tavırlar sergilerler. Tam bir bekçi köpeği özelliği taşımaktadırlar. Apartman dairelerinde yaşamaları pek uygun değildir. Ancak yüksek egzersiz ihtiyaçları karşılanması durumunda dairelerde yaşayabilirler. Sıcak havaları pek sevmezler. Soğuk havaları çok severler. Çocuklarla ilişkileri oldukça iyidir. Yavru dönemlerinde sosyalleştirilmeli ve eğitimleri tamamlanmalıdır. Tüy dökme sorunu neredeyse olmayan bu ırk kaslı ve mükemmel seviyede güçlü gövdeye sahiptirler. Aşırı derece de salya akıtırlar. Yemek yeme sırasında, koşarken, uyurken ve heyecanlandığı zaman her şekilde salya akıtırlar. Gün içerisinde 1-2 defa yürüyüş yaptırmak kendileri için çok iyidir. Bullmastif’ler büyük, kaslı, sert ve sağlam bir vücut yapısına sahip oldukları için, bu özelliklerine rağmen hantal değildirler. Dişi Bullmastif 45-55 kilogram arasında iken erkek Bullmastiff ise 50-60 kilogram arasındadırlar. Erkek Bullmastif en fazla 70 santimetre uzunlukta olurken dişiler ise en fazla 65 santimetre uzunlukta olurlar. Anavatanları İngiltere’dir. 19. Yüzyılda arazi sahipleri tarafından kaçak avcılığı önlemek için üretildikleri bir ırk türüdür. İngilizler tarafından Mastiff cinsinden daha çevik Bulldog’dan ise daha sert bir türe ihtiyaç duyulduğu için Bullmastiff çalışmaları yapılmış ve bu tür ortaya çıkmıştır. Kaçak avcıları sessiz sakin bir şekilde izlemek, kısa mesafelerde oldukça hızlı bir şekilde koşabilme ve avcıları ısırmadan etkisiz hale getirme gibi mükemmel özelliklere sahiptirler. Tehdit edici bir görüntüye sahiptirler. 1933 yılında tanınan Bullmastiff dişileri bir doğumda 4 ila 13 yavru dünyaya getirebilir. Büyük ırk köpekler arasında yer alırlar. Gelişimleri ise 18 ila 20 ay arasındadır.

Bullmastif Köpek Irkının Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu ırk ile ilgili en güzel ve en önemli özellikleri ise yok denilecek kadar az tüy dökmeleridir. Tüyleri kısadır. Bundan dolayı bakımları çok kolaydır. Günlük ya da haftalık olarak fırçalanması yetecektir. Tırnakları kısa tutulmalı ve düzenli olarak törpülenmesi gerekmektedir.

Bullmastif Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kendisini ailesine adayan bu tür, sadık ve sakin bir hayvandır. Gelişimi devam ettikçe uayan bir gövdesi olduğu için kontrol altına alınması çok zordur. Yavru dönemlerinde temelde itaat eğitimleri verilmelidir. Sosyalleşmesi gerekmektedir.

Bullmastif Köpek Irkının Beslenmesi

Günde 2 öğün olacak şekilde sabah ve akşam yüksek kaliteli büyük ırk köpek mamaları verilmelidir. Mama miktarı ise yaşına, sağlık durumuna, kilosuna ve aktivite düzenine göre ayarlanmalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar