MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Gordon Setter Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

13.05.2022 18:26:34

Gordon Setter Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

Oldukça değerli bir karakter yapısına sahip olan Gordon Setter diğer Setter gruplarına göre evde bakımları daha rahat olduğu bilinmektedir. Günlük hareket enerjilerini karşılayabilmek için rahat rahat dolaşmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Yüksek enerjili, sevgi dolu ve şefkatli bir ırktır. Koku alma özellikleri mükemmel derecede iyidir. Avcıdırlar. Koruma ve bekçi köpeği olarak da bilinmektedirler. Profesyonel eğitmenler tarafından eğitilmeleri gerekmektedir. İnatçı yapıları olduğu için eğitimleri sırasında sert bir tavır sergilenmemelidir.

Gordon Setter Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru dönemlerinde eğitilmesi gerekmektedir. Çünkü Yetişkin dönemlerinde istenmeyen davranışlarını düzeltmelerini istemek oldukça zordur. Sevgi dolu bir şekilde nazik bir şekilde eğitilmelidir.

Gordon Setter Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Düzenli bir şekilde tüylerinin günlük taranması gerekmektedir. Sürekli yıkanmamalıdır. Yılda 2-3 defa yıkanması normaldir. Orta derece de tüy dökmektedirler.

Sadık, kibar ve oldukça neşeli bir aile köpeğidir. Çocuklarla da iyi geçinebilen Setter’ler, her ne kadar baskın bir tür olsa da diğer evcil hayvanlarla da geçinebilir. Yabancılara karşı hep bir şüphe ile yaklaşırlar. Doğası gereği avcı bir yapısı mevcuttur.

Enerjisi çok iyidir, yüksek bir egzersiz ihtiyacı vardır, oyuncudurlar, başka köpeklerle ve diğer canlılarla rahat geçinirler, çocuklarla iyi anlaşırlar, yabancılara karşı temkinlidirler, kolay eğitilebilir ve koruma özelliklerine sahiptirler.

Yumuşak ve parlak tüylere sahiptirler. Dalgalı ve düz tüyleri vardır. Siyah ve bronz renkte tüyleri vardır. Çok yüksek enerjiye sahip olduğu için düzenli bir şekilde uzun egzersizler yapması gerekmektedir. Geniş ve etrafı yüksek, kapalı bir alanda serbest bırakılarak oyun oynaması idealdir. Bol bol eğersizleri yapılırsa apartman dairelerinde yaşamaları uygun olabilir. İskoçya anavatanlarıdır. 19. Yüzyılda mükemmel bir av köpeği olarak ünlenmişlerdir. Sülün, tavuk, yelve, bıldırcın vb. canlıların avlanması için kullanılmışlardır. Fazla dayanıklıdırlar. Çok iyi koku aldıkları için avlarını kolaylıkla bulabilir. Bu ırk günümüzde koşularının yavaş olması nedeniyle ünlerini kaybetmeye başlamışlardır. Sadece bekçi ve koruma köpeği olarak hayatlarına devam etmektedirler. 1884 yılı başlarında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmış ve Irish Setter soyunun da ortaya çıkmasına yardımcı olan tür olarak kabul edilmişlerdir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar