MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Briard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

14.05.2022 09:42:08

Briard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

Briard, çok sadık ve mükemmel bir kalbe sahip uysal köpek olarak bilinmektedir. Ailelerini hiçbir koşul aramadan korurlar. Yabancılara karşıda neredeyse diğer tüm köpek ırkları gibi temkinli ve tetikte kalırlar. Çocuklarla uyumları çok iyidir. Doğru ve yerinde sosyalleşme ile çok keyifli ve sevgi dolu bir aile üyesi olma adayıdırlar. Yetişkin erkek Briardlar 30 ila 40 kilogram arasında yer alırken dişileri ise 25 ila 35 kilogram arasında olurlar. Uzunlukları ise erkeklerde 60 ile70 santimetre iken dişilerde ise, 58 ile 65 santimetre arasındadır. Anavatanları Fransa olan bu ırkın asıl yetiştirilme amacı ise bekçilik ve çoban köpeği görevlerini yapmalarından dolayıdır. Çiftlik ve otluk olan yerlerde hayvan gütmek için kullanılmışlardır. Bu yüzden bu köpekler bekçi ve çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Sağlıklı olan dişi Briard, bir doğumda 8 ila 10 tane yavru dünyaya getirebilir. Enerji seviyesi oldukça yüksek bir ırktır. Bu yüzden de egzersiz ihtiyaçları olmaktadır. Bundan dolayı apartman dairelerinde yaşam sürdürmeleri pek mümkün değildir. Geniş bahçesi olan evler ve çiftliklerde yaşam sürdürmeleri önerilmektedir.

Briard Köpek Irkının Tüy Bakımı

Tüylerine bakıldığında çok fazla tüy dökecekleri beklenilse de aksine bir durum yer alır. Zaman zaman orta derecede tüy dökerler bunun dışında az tüy dökmektedirler. Günlük taranmaları gerekmektedir. Düzenli zaman aralıklarında tıraş yapılmaları da köpeklerin sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Soğuk havalara karşı dayanaklıdırlar. Sıcak havalarda genelde gölgelik yerleri tercih ederler. Uyumayı pek sevmezler günlük ortalama 10 saat uyurlar.

Briard Köpek Irkının Eğitimi

Normalde oldukça kolay bir eğitimleri olan bu ırkın unutulmaması gereken bir özelliği var çok inatçılardır. Bundan dolayı da eğitimi biraz zorlaşabilir. Profesyonel bir eğitmen tarafından sert olmayan tavır sayesinde eğitimleri kolaylaşabilir. Yavruluk dönemlerinde sosyalleşmeleri gerekmektedir. İlk defa köpek sahiplenecek olan kişiler eğer yavruyken alacaklarsa mutlaka sosyalleştirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde doğru bir seçim olmayabilir.

Briard Köpek Irkının Bakımı

Mini ırk köpekler arasında yer alan Briard, bu nedenle mini ırk köpek mamaları yemelidir. Fakat yaşlarına ve genel sağlık durumlarına göre seçim yapılması gerekmektedir. Kilo almaya eğilimli değillerdir.   
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar