MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikan Eskimo Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

12.05.2022 13:29:22

Amerikan Eskimo Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

Pomeranian ve Keeshound gibi birçok köpeğin melezlenmesi sonucunda meydana gelmiştir. Anavatanları Amerika olarak bilinmektedir. 20. Yüzyıl zamanlarında Almanlar tarafından Amerika’ya sirk oyunları için getirildiği bilinmektedir.  Bu ırk 94 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul görülmüştür.

Amerikan Eskimo Köpekler, sahiplerinden sevgi ve ilgi beklentisi yüksek bir ırktır. Bu beklentileri karşılanmaması durumunda ise oldukça inatçı bir hal alırlar. Enerjisi yüksek bir tür olduğundan dolayı geniş bahçesi olan bir evde bakımı uygundur. Oldukça zeki olan Amerikan Eskimo ırkı, bir o kadar da meraklıdır. Oyun oynamaya ve eğlenmeye düşkünlükleriyle tanınan bu ırk herkesle tanışmaya oldukça isteklidirler. Bu ırk bazen çık kararlı olabilir. Olgunlaşmaları ise biraz zaman alabilir. İlk 1-2 yılı yavru köpek görünümüyle devam etmektedir. Arkadaşlık kurma yetenekleri çok yüksektir.

Amerikan Eskimo Köpek Irkının Eğitimi

Çok zeki oldukları için profesyonel bir eğitmen ile birlikte hızlı bir şekilde kolaylıkla eğitimini alır ve sahibini memnun etmek isterler. Eğitimlerinde sertlikler uygulanmaması gerekmektedir.

Amerikan Eskimo Köpek Irkının Bakımı Nasıldır?

Düzenli bir şekilde günlük taranması gerekmektedir. Tüy döktükleri dönemlerde daha sık fırçalanması gerekir. Tüyleri tıraş edilmemelidir. Kendilerini sürekli temizlerler. Çok titiz hayvanlardır. Yılda 4 en fazla 5 defa yıkanması gerekmektedir. Serin havalarda kendilerini çok iyi hissederler. Sıcak havalarda ise oldukça rahatsız olurlar. Kalça rahatsızlıklarına meyillidirler. Pirelere karşı alerjileri olabilir. Ortalama yaşama süreleri ise 10-15 yıl arasındadır. Dişi Amerikan Eskimo Köpekler doğumlarında 4ila 6 tane yavru doğurabilir. Ailesiyle ve çocuklarla birlikte diğer canlılarla da iyi ilişkiler uran bir ırktır. Agresif bir yapıya sahip değillerdir ancak yabancılara karşı havlama özellikleri vardır.  Enerji düzeyleri orta derecededir. Oyunculuk karakterleri çok iyidir. Diğer köpek ırklarıyla geçinebilme yetenekleri vardır. Kısa ve sık tüyleri vardır. Beyaz ve krem renkli tüylere sahiptirler. Yılda 2 defa tüy dökerler. Spor yapmaktan hoşlanırlar. Yürüyüş ve koşular yapmak isterler. Apartman dairelerinde bakımları uygundur. Ev içerisinde aktiflerdir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar