MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Barbet Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

12.05.2022 09:10:24

Barbet Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Anavatanları Fransa olan Barbet ırkı, orta ırk köpekler arasında yer almaktadır. Gösterişli gövdeleriyle dikkatleri üzerlerine çekmektedirler. Oldukça tüylü bir ırktır. Bu tüyleri onları oldukça şirin ve gösterişli göstermektedir. Bu köpeğin en önemli belirginliği ise ayak topuklarının uzun olmasıdır. Bundan dolayı topuklu köpek olarak da bilinmektedirler.

Barbet ırkı adını yüzündeki sakallarından dolayı Fransızca da sakal anlamına gelen Barbu’dan almaktadır. 13.yüzyılda üretilmeye başlanan Barbet ırkının derisi oldukça kalındır. Çok zeki bir köpek türüdürler. Eğitimleri bu yüzden gayet kolaydır. Oyun oynama bayılırlar. Eğlenceli bir köpek türüdür. Nadir bulunan bir ırk olan Barbet neredeyse sadece anavatanlarında bulunurlar.

Ortalama yaşama süreleri 12 ile 15 yıl arasındadır. Dişi Barbet’ler 50-65 santimetre arasında uzunluklara sahip olup 12 ile 22 kilogram arasındadırlar. Erkek Barbet’ler ise 55-70 santimetre arasında uzunluklara sahiplerdir 15-25 kilogram arasında da ağırlıklara sahiptirler. Farklı renklere sahiptirler. Siyah, beyaz, gri, kahverengi ve sarımsı renkler görülmektedir. Barbet ırkı 1387 yılında ortaya çıkmıştır. Çok cesur hayvanlardır. Neşeli ve zeki bir yapısı olan Barbet anavatanında üst çeviklik ırkları arasında yer almaktadır. Sahibine bağlılıkla bilinmektedirler. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Tam bir aile köpeğidir. Apartman dairelerinde yaşamaları uygundur. Koku alma yetenekleri çok iyidir. Düzenli bir şekilde taranması gerekmektedir. Sık ve kıvırcık tüyleri taranmadığı takdirde düğümlenebilir ve köpeğin derisine zarar verebilir. Düzenli olarak yürütülmesi gerekmektedir. Koşmayı da çok seven bu ırk düzenli olarak koşma ihtiyacı duyar. Günümüzde ev köpeği olarak bakımı sağlanan Barbet ırkı, insanlarla dostlukları çok güçlüdür. Soğuk havalardan etkilenmezler. Uzun tüyleri sayesinde su geçirmez özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde sudan korkmazlar ve su köpekleri olarak bilinmektedir. Dünyada yok denilecek kadar az bulunmaktadır. Kısa boyludurlar. Bekçi köpeği olarak da bilinmektedir. Suyu çok sevdikleri için zatürre ve soluk borusu rahatsızlıklarına yatkınlıkları vardır. Bu sebepten dolayı ıslandıktan sonra vakit geçirmeden kurulanması ön görülmektedir. Sakin, bağımsız, avcı ve havlama gibi davranışlara sahiptirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar