MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Aidi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

11.05.2022 15:42:28

Aidi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Aidi köpek ırkı çöllerde tehlikelerin içinde yaşamaya alışmış bir köpek türüdür. Farklı yetenekleri ile insanlarla her zaman dost olmuşlardır. Kökenleri Kuzey Afrika’ya dayanmaktadır. Sahra çölünde ortaya çıkmışlardır. Atlas Dağlarında yaşamakta olan halklar tarafından yetiştirilmektedirler.

Aidi Köpek Irkının Temel Özellikleri Nelerdir?

Ortalama yaşama süreleri 10 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Küçük çocuklarla iyi bir ilişkileri vardır. Çok zeki hayvan oldukları için kolaylıkla eğitilmektedirler. Ortalama ağırlıkları 28-35 kilogramdır. Bekçi ve çoban köpekleri olarak da bilinmektedirler. Dişi Aidi’ler doğumda 5 ile 8 yavru doğurmaktadırlar. Kalın tüy yapıları olduğu için soğuk havalara dayanıklıdırlar. Uzunlukları 55-65 santimetre arasında değişmektedir. Kaslı bir vücuda sahiptirler. Düşük kulak şekilleriyle dikkatleri üzerlerine çekmektedirler. Tür renkleri ise siyah, beyaz ve kırmızı tonlarındadırlar. Kalın ve parlak tüyleri vardır orta derece de tüylere sahipler. Genel olarak göz renkleri kahverengi burunları ise siyah renktedir.

Karakter Özellikleri

Çok meraklıdır. Sürekli hareket etmektedirler. Enerjik hayvanlardır. Yabancılara karşı oldukça temkinlidirler. Çok cesur bir yapıları vardır. Zeki oldukları için eğitimleri kolaydır. Apartman dairelerinde yaşayabilseler de aslında pek uygun değildir. Geniş arazisi olan çiftlik ve geniş bahçesi olan evlerde bakılması daha uygundur. Sahiplerine aşırı derecede sadıktırlar. Başka köpeklerle ve çocuklarla oynamayı çok severler.

Aidi Köpek Irkının Bakımı

Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksek olduğu için her gün egzersiz yapmak isterler. Bahçeli evlerde beslenmesi en ideal yaşam alanlarıdır. Koruyucu yapıları nedeniyle kendinden büyük canlılara karşı saldırabilme özellikleri olduğundan dolayı yuvasının etrafı kapalı olmalıdır. Haftada bir defa tüyleri taranmalıdır. Sürekli banyo yapmaları uygun değildir. Yılda 2 defa sadece sıcak havalarda ılık suyla yıkanması uygundur. Dişleri düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Günün yarısını uyuyarak geçirirler. 8 haftalık olduklarında profesyonel eğitmenler tarafından eğitilmeleri gerekmektedir. Lif içerikli kilo alımını engelleyen ve kaslarını koruyacak ideal protein içerikli kuru mamalar verilmesi uygundur. Bunun yanında kalsiyum içerikli D ve E vitaminli mamalar da verilebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar