İnceleme: N&D Marka Köpek Maması Hakkında Bilgi

29.08.2019 12:30:49

N&D Köpek Maması - Doğal ve Lezzetli

Bugünkü yazımızda N&D (Natural and Delicious, Doğal ve Lezzetli) marka köpek mamalarını, çeşitlerini ve içeriklerini inceleyeceğiz. N&D köpek mamaları, Farmina adlı İtalyan firma tarafından üretiliyor. Firma evcil hayvan mamaları üretmeye 1999 yılında başlamıştır.

N&D Köpek Mamasının Besin İçeriği

Farmina, başlıca tahılsız ve az tahıllı olarak sınıflandırdıkları mamalara sahip, bunların yanında başka çeşit mamaları da var. Mamalar büyüme hormonu veya steroit içermiyor, aynı zamanda GDO’suz. Mamalarının çoğu yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerikli, ve düşük glisemik indeksine sahip.

 Farmina’nın söylediğine göre, mamalarda kullandıkları tavuk, aynı zamanda insan tüketimine de uygun şekilde tavuk üreten yetiştiricilerden geliyor. Aynı zamanda kullandıkları ringa balığı ve kurutulmuş yumurta, Danimarka ve Fransa gibi Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor ve bunların da insan tüketimi için uygun olduğunu iddia ediyorlar. Mamalardaki kurutulmuş tavuğun da, kendi tarlalarında kesilip, kesildikten yalnızca birkaç saat sonra kullandıklarını söylüyorlar.

Yüksek Protein ve Sebze Deposu

Firmaya göre, N&D tahılsız köpek mamaları, köpeklerin etçil (karnivor) hayvanlar olduğu göz önüne alınarak hazırlanmış. İçeriklerindeki protein miktarı yüksek, karbonhidrat miktarı az, lif oranı düşük, bezelye, mercimek yok, ve hiç bitki yağı eklenmemiş.

N&D tahılsız köpek mamaları p hayvansal bileşenlerden oluşuyor, 0’luk kısmıysa sebzeler, meyveler, vitaminler ve mineraller oluşturuyor. İçeriğinde tahıl ve gluten yok. Mamalardaki protein oranı 7 ile B arasında değişiyor, ve kullanılan proteinin tamamına yakını hayvansal protein. Ayrıca mamalarda bulunan yağın da neredeyse tamamının yine hayvansal kaynaklı olduğunu söylüyorlar.

Bir diğer Farmina köpek maması sınıfı ise, N&DTahıllı köpek mamaları. ND MARKA MAMALARI Mihav Market'ten satın alabilirsiniz. Buraya Tıklayın

Bu seri de yine aynı şekilde köpeklerin etçil hayvanlar olduğu göz önüne alınarak hazırlanmış ve yine yüksek oranda protein, az miktarda karbonhidrat ve liften oluşuyor. Bu seride de mercimek, bezelye, bitkisel yağ bulunmuyor. Bu serideki hayvansal içerik oranı, tamamen tahılsız olanlara göre biraz daha düşük. İçeriğinin `’ı hayvansal besinlerden,’si sebzeler, meyveler, vitamin ve minerallerden, kalan’si ise organik kılçıksız buğday ve yulaftan oluşuyor. İkisinin de organik oluşu sertifikalı. İçindeki protein oranı 0 ile 5 arasında değişiyor, yani protein açısından N&D Tahılsız serisine göre biraz daha zayıf, fakat yine de ortalamanın üstünde. İçinde bulunan bu proteinin de yine tamamına yakını hayvansal protein.

Mama Hassasiyeti Olan Köpekler İçin Morina Maması

Bu serinin, içinde hayvansal protein kaynağı olarak sadece Morina balığı bulunduran bir sınıfı daha var. Bu morina balıklı mamalar, balık proteini içeriği bakımından yüksek. İçinde tavuk, yumurta, tavuk yağı, veya herhangi bir bitkisel yağ yok. Firma bu bakımdan, bu mamanın mama hassasiyeti olan bazı köpekler için iyi olabileceğini söylüyor.

Mama içindeki malzemeler genel olarak güzel, bir de içinde zararlı olabilecek, herhangi sorun oluşturabilecek bir madde var mı, ona bakalım. Farmina mamaları içinde bulunan tartışmaya açık bir madde, bira mayası. Bira mayası, bira üretiminde ortaya çıkan yan ürünlerden biri, mineraller açısından zengin. Bazı kişiler bu maddenin pireleri uzaklaştırdığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünürken, bazıları da köpekler için alerjik olabileceğini söylüyor. İnternetteki bir kullanıcıdan gelen yoruma göre bu mamayı kullandıktan sonra köpeğinde kendi ayaklarını ve bacaklarını ısırdığı alerjik gibi gözüken bir durum gelişmiş. Azınlık bir kesimse, bu maddenin köpeklerde bloat (gastrik dilatasyon volvulus-GDV) denen, köpekte hayati tehlike yaratabilecek şişkinlik durumuna sebep olabileceğini söylüyor.

ND Köpek Mamalarını Mihav Market'ten satın alabilirsiniz. Buraya Tıklayın.

 N & D Mamaları Kullanıcı Yorumları

Farmina köpek mamaları hakkındaki kullanıcı yorumları çoğunlukla olumlu, fakat sorun yaşayanlar da var. Bir kullanıcının Minyatür Schnauzer cinsi köpekleri, mamayı severek yedikleri halde, bir süre sonra tüylerinin durumu kötüleşmiş ve Schnauzer Komedo Sendromu denen bir sorun ortaya çıkmış. Bu, sadece Schnauzer cins köpeklerde görülen, köpeğin üzerinde siyah noktalar şeklinde yumruların oluştuğu bir cilt hastalığı.

Birçok kullanıcıdan gelen geri dönüşlere göre, mamanın kokusu oldukça kötü. Bazı köpeklerde ise ishale sebep olduğu gelen geri dönüşler arasında.

Genel olarak bakıldığında, Farmina’nın N&D mamalarının içeriğinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hayvansal protein bakımından yüksek, karbonhidrat miktarları düşük ve bitkisel yağlar içermiyor. Umarız bu yazımız, Farmina firmasının N&D mamalarıyla ilgili fikir sahibi olabilmenize yardımcı olmuştur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar