MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlara Eziyetin Temelinde Neler Yatıyor?

28.08.2019 17:02:28

Hayvanlara Eziyetin Temelinde Neler Yatıyor?

Günümüzde sosyal medyada, haberlerde veya canlı olarak çevremizde hayvanlara şiddetle karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum hayvan severlerin psikolojisini alt üst etmekle beraber, çevreye kötü örnekler sergilemekte. Bir insanın hayvana şiddet göstermesi ile birlikte hem o savunmasız canlının zarar görmesini, hem kendi konumunu, durumunu sağlıyor aynı zamanda hayvan severlerin ve izleyenlerin kanlarını donduracak şekilde servis ediliyor. Gelin bu şiddetin perde arkası nelere dayanıyor birlikte öğrenelim.

Hayvana Şiddetin Temeli Çocukluktan Geliyor!

Daha küçük yaşlarda aile içi şiddetli geçimsizliklere şahit olan çocuk istemeden bunların etkisinde kalıyor. İçine kapanıyor, düşüncelere daldığında o düşünceler içinden çıkılamaz hale geliyor çığ gibi büyüyor adeta.

Bir de direkt olarak çocuğun şiddet görmesi durumu var. Çocuk bu yaramazlık yapar, söz dinlemez, büyüklerine karşı gelir ve su getirmez falan, evet yanlış okumuyorsunuz su getirmediği için dahi şiddete maruz kalan çocuklarımız var.

Bunları yaptığı için ebeveynlerinden şiddet gören çocuk, daha o yaşlarda sinirleniyor, hırslanıyor en önemlisi psikolojisi bozuluyor. E ne olacak bu çocuğun hali? Ya gidecek kendinden küçük bir çocuğa şiddet uygulayacak en ufak olumsuzlukta öfkelenecek. Dışarıda gördüğü kuşa taş atacak, kediyi kuyruğundan tutup sallayacak vesaire. Uzun lafın kısası ailesinden aldığı o psikolojiyi, kazandığı öfkeyi, siniri kendinden güçsüz, savunmasız herhangi bir canlı üzerinde boşaltacak ya da onlara kin tutacak.

Bir Diğer Ana Neden İse Korkutmak!

İllaki küçüklüğünüzde almışsınızdır bu uyarıyı. Anne ile çocuğu arasında diyalog geçer; Çocuk annesinden dışarı çıkmak için izin ister veya izinsiz dışarıya adım atar, annesinden alacağı ilk tepki nedir sizce? Maalesef ki çıkma “köpekler seni yer” ya da “köpek var orada kaç” onu güzelce ikna etmek yerine tercihi korkutmaktır. Haliyle çocukken dışarıya çıkmasına engel olan köpeğe kin güder adeta çocuk. Büyüyünce öcünü almak istercesine ilk fırsatta zarar verir ona. Ya da çocuk sevimli bir hayvana sevgisini göstermek istediğinde “yaklaşma, ısırır” uyarısını da almakta. Hal böyle iken bu çocuk hayvana şiddeti benimsemez mi? Üstelik hayvana zarar vermeye alışan bir çocuk büyüdüğünde insana da zarar vermeye başlayacaktır muhakkak.

Tüm Azılı Suçluların Ortak Noktası Hayvana Şiddet!

Amerika’da FBI tarafınca yapılan bir araştırma sonucu tecavüzcülerin ve azılı katillerin temelinde hayvana şiddet olduğu ortaya çıkmış. Hayvana eziyet eden bir çocuğun büyüdüğünde savunmasıza saldırmayı, güçlünün her zaman haklı olduğunu ve istekleri yerine gelmediğinde şiddetle çözüleceğini benimser hale gelecektir.

Tek Çare Çocukları Sevin…

  • Hayvana şiddetin para cezası ile veya başka bir baskı ile giderilemeyeceği gibi bu bireyin ileride daha farklı suçlar işlemesine de engel değil.
  • Küçük yaşta çocuğa aşılanan sevgi onun ileride başarılı bir birey olmasında çok büyük rol oynamaktadır. Günümüzde birçok kişide bunu gözlemleyebilirsiniz. Küçük yaşta şiddete maruz kalan bir çocuk ile kalmayan bir çocuk arasında dağlar kadar fark oynamaktadır.
  • Çocukların bir şiddete şahitlik etmemesini sağlayın, illa tartışılacaksa o yavru görmesin onu bilmesinde kapıyor, yerleştiriyor onları kafasına.
  • Yaramazlık yaptı, söz dinlemedi, istediğinizi yapmadı diye şiddet uygulamayın. Çocuk ağlıyor diye şiddet uygulayan ebeveynler var o ebeveynlerden olmayın.
  • Ona yaptığının yanlış olduğunu öğretin ne yaparsa doğru onu öğretin doğruyu, yanlışı ayırt etmesini sağlayın.
  • İlla ceza verilecekse ona küçük tatlı cezalar verin ama şiddet uygulamayın. Yanlışına ceza verip de doğrusuna ödül vermezseniz de çok büyük hata edersiniz. Ödüllendirin ki yaptığının doğru olduğunu benimsesin, unutmasın.
  • Onları hayvanlardan uzaklaştırmayın. Dışarı çıkmasını engellemek için köpek ile korkutmayın, ona neden çıkmaması gerektiğini öğretin veya çıkmaz ise neler olacağını anlatın. Dışarıda köpek var çıkma diyene kadar “evde kalırsan sana kek yaparım” deyin.
  • Bir çocuk hayvana sevgi gösterecekse bunu engellemeyin, hayvana sevgisi olan bir çocuğun ileride her canlıya empati kuracağını seveceğini sayacağını unutmayın, bırakın sevsin.
  • Bir çocuk sevgi ile beslenir büyürse oda sevgi ile besleyip büyütecektir. Unutmayın dünyayı sevgi kurtaracak.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar