MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İki Kediyi Birbirine Alıştırmak İçin Yapılacak Şeyler

4.11.2021 12:18:45

Kedilerimiz evlerine bağlı canlılardır. Bu sebeple doğru şekilde sosyalleştirilmediğinde veya yavruluk döneminde alıştırılmadıkları zaman eve gelecek misafirlere karşı ön yargılı olabiliyorlar. Yetişkin bir kediniz varsa eve gelen yeni bir yetişkin ya da yavru kedinin tanışması hayli zor olabilir. Bu süreci doğru şekilde planlarsanız ya da alışma evresini iyi yönetirseniz kedilerinizin hem ruhsal hem de fiziksel sağlıklarını koruyarak atlatabilirsiniz.

Yetişkin bir kediniz varsa ve eve yeni bir tane daha kedi sahiplenmek istiyorsanız ve endişeleriniz varsa bunu yaşamakta haklısınız fakat çaresiz olmadığınızı bilmeniz gerekir. Kedinize ve gelecek yeni kediye doğru ve olumlu bir yaklaşım ile birbirlerine alışma süreci tanıyın. İşte o zaman kaçınılmaz bir aile fotoğrafını hak edersiniz.

Sizler için bu yazımızda evini sahiplenmiş bir kedinin henüz yavru bir kediye alışma sürecine dair ayrıntıları ele alacağız.

Alışma Sürecini Gözden Kaçırmayın

Birçok kedi sahibi, eve yeni kedi sahiplenmek isteyebilir ancak yetişkin kediler ile yavru kedilerin anlaşamama ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmaz.

Yetişkin kediler arkadaş edinmeye yavru kediler kadar alışkın olmayabilir ki bu çok normal bir davranıştır. Özellikle yetişkin kediler bölgelerinde değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Haliyle bu durum yetişkin kedinin depresyona ve strese girmesine sebebiyet verebilir. Hatta üzücü olur ki iştah azalımı bile gözetlenebilir. Evde tek başına yaşamaya alışmış bir kedinin yeni gelecek bir kediye alışması süreç dahilinde olduğunu unutmayın.

Yavru Kedi İçin Alan Açın

Kediler bölgelerine oldukça bağımlı canlılardır. Onlara özel bir alan yaratmak en önemli konulardan bir tanesidir. Eve yeni gelecek kediniz de kendisini güvende ve rahat hissetmesi gerekir. İşte bu durumdan dolayı yavru kedinize yeni bir alan açmak oldukça önemlidir. Mama kabı, kum kabı ya da su kabı gibi eşyaları yetişkin kedi ile aynı tutulmaması gerekir.

Veteriner Hekime Danışmayı Unutmayın

Yavru bir kedi sahiplendiğiniz zaman onun sağlığını göz önünde bulundurmanız oldukça önem arz eder. Mutlaka eve gelmeden önce veteriner hekim kontrolünden geçmesine özen gösterin. Yapılması gereken aşı ve diğer işlemleri veteriner hekim önerisi dahilinde gerçekleştirin.

Tanışma Zamanında Sabır En Önemli İlaç

Yavru kedi eve geldiğinde diğer kedinin onu koklamasına kesinlikle izin vermelisiniz. Öncelikle yavru kedi için hazırlamış olduğunuz yeni alana gidin ve yavru kedinin yeni yaşam alanını keşfetmesine olanak sağlayın. Bu sırada yavru kedinizi sürekli olarak göz hapsinde tutacak yetişkin kedinize ona zarar vermediği sürece herhangi bir müdahalede bulunmayın.

Bu dönem için yetişkin kedinizin yavru kediyi bol bol koklamasına ve incelemesine izin vermeniz önem arz eder.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar