MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Diş Apsesi ve Apse Türleri

5.11.2021 10:00:14

Apse tıpkı kedilerde olduğu gibi insanlarda da sıkça meydana gelen en temel sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Apse, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelen içi irin dolu kesecikler olarak da tanımlanabilir. Apseler yerine göre isimlendirilmektedir. Can dostlarımızda apse oluşumu farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu yazımızda ise sizlere, "kedilerde apse nedir?" sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Apse Nedir?

Apse, içerisinde irin olan enfekte olmuş kesecik olarak tanımlanıyor. Kesenin içerisinde irin, bakteri, beyaz kan hücreleri gibi yapılar bulunuyor. Vucütlarımızın enfeksiyona vermiş olduğu yanıtlar doğrultusunda ise apseler vücudumuzda farklı boyutlarda ve alanlarda olabiliyor. Apseler çok küçük olabileceği gibi büyük de olabilir. Bazılarında ise büyümeyle orantılı olarak irin sızıntısı ya da patlama meydana gelebilir. Can dostlarımızda apse genelde deri altında şişlik olarak ortaya çıkmaktadır. Kedilerde deri altındaki bu oluşum temas halinde fark edilebileceği gibi ağız, vücudun farklı bir noktası gibi alanlarda ise temas ile de fark edemeyebilirsiniz.

Kedilerde Apse Neden Oluşur?

Can dostlarımızda en yaygın apse türü deri altında olan ve ağızda olandır. Ancak, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek apseleri gözardı etmemek gerekir.

Kedilerde apse; diş apsesi, ısırık yarası apsesi ve iç apse olarak 3'e ayrılır. 

Kedi Diş Apsesi

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de diş apsesi, hastalıklı dişlerin etrafında meydana gelir. Diş üzerindeki bakteri birikimi, diş eti iltihabına yol açar. Diş etlerinin iltihaplanmasına sebep olan bakteriler ortadan kaldırılmadığı zaman diş taşı oluşumu ya da plak tespit edilebilir. 

Kırık ya da hastalıklı dişlerde bakteriler, kök kanalına ilerlerse bu durum diş eti çizgisinin tam altında apse oluşum sebebi olarak gözlemlenir.

Kedilerde İç Apse

Vücudun dışında göremediğimiz apseler iç apse olarak ifade ediliyor. Hastalık ya da iç organlarda iltihaplanma sonucunda oluşabilirler. Isırık yarasına bağlı ya da diş apsesine kıyasla çok daha nadir görülmektedir.

Kedilerde Isırık Yarası Apsesi

Apsenin meydana gelmesi için başka hayvan tarafından ısırılması gerekir. Kedilerde ısırıldıktan sonra yaraya giren bakteri türü oluşumlar apseye sebep verir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar